DELEGAT(A)-ÓW 'SPOSÓB NA BOKS'

Leszek Dąbrowski, Delegat PZB A.Szwedowicz

2015-07-07

Przedstawiliśmy wcześniej materiał o sytuacji w kadrze >>>, a teraz prezentujemy list otwarty na odbywający się raz do roku Kongres PZB, gdzie delegaci z wszystkich okręgów mają możliwość wpływu na rozwój boksu, ale wtedy - jak się okazało, najlepiej głosować przeciw projektom dającym szanse na nowe środki, najlepiej przez nie podejmowanie decyzji, ale jeśli już jakieś podjąć, to takie, które mają na celu usuwaniem ze stanowisk, wzmóc przepychanki polityczne, by na koniec zrzucić wszystko na karb skostniałego PZB. Kupa (róbmy) mości-panowie. Przecież to, co zaproponuje jeden, nie może być dobre i wszyscy zgodnie muszą to odrzucić, bo w innym razie należałoby się przyłożyć, a w konsekwencji być rozliczonym za powierzone zadania. Niestety lęk działaczy nie przekłada sie na sukcesy pięściarzy, bo ich sama odwaga w ringu nie wystarczy - potrzeba czegoś więcej i to własnie starał się zapoczątkować Arkadiusz Szwedowicz.

List otwarty skierowany jest do wszystkich trenerów i działaczy w okręgach.

Witam,

Szwedowicz Arkadiusz, okręg zachodniopomorski, mandat nr.55 delegata na kongres PZB 2015.

W sobotę (04.07.2015) w Warszawie odbywał się kongres Polskiego Związku Bokserskiego na którym, jak to jest w zwyczaju, Zarząd PZB był obecny na sali w roli widza. W ten jeden dzień w roku cała władza przechodzi w ręce delegatów i to oni decydują o losie polskiego boksu. Jako okręg zachodniopomorski jesteśmy liderem rankingu prowadzonego przez Wydział Sportowy PZB i miejsce to zajmujemy dzięki ciężkiej pracy trenerów i zawodników naszego okręgu. Bycie liderem to nie tylko zaszczyt, ale także i obowiązek. Obowiązek przekazywania w Polskę naszego doświadczenia i wiedzy zdobytej w trakcie pracy. Dlatego też jechaliśmy na ten kongres pełni wiary i nadziei, że będzie okazja porozmawiać o tym jak poprawić byt zawodników, trenerów, jak przygotować się do nadchodzących zmian. Chcieliśmy przedstawić projekt, który pozwalałby na pozyskiwanie dodatkowych środków z MSiT oraz innych pozarządowych organizacji udzielających wsparcia finansowego w ramach dotacji unijnych. Niestety delegaci Kongresu nie chcieli nas wysłuchać. Z 44 obecnych delegatów za wysłuchaniem naszej propozycji było 6 delegatów, w tym 3 z okręgu zachodniopomorskiego i dwóch ze świętokrzyskiego oraz jeden, którego nie jestem w stanie określić – reszta była przeciw. 

W takim razie proszę nie mieć więcej pretensji do Zarządu PZB, że PZB coś zabrał, czegoś nie dał, czegoś nie zrobił – proszę mieć pretensje tylko do swoich delegatów. My przyjechaliśmy na kongres rozmawiać o boksie, a nie bronić zarządu czy go odwoływać. 

W kilku słowach powiem, że program zakładał budowę struktury ośrodków zdolnych do absorpcji środków unijnych oraz środków z dodatkowych konkursów ogłaszanych przez MSiT – w których ze względu na brak struktury, dziś nie jesteśmy w stanie z nich korzystać (wiem bo jeden napisałem i został złożony w 2013 roku ale upadł; dowiedziałem się nie dawno, że upadł bo nie mamy struktury gotowej do realizacji takich projektów). 

Znalazłyby się pieniądze dla seniorów i seniorek na zatrzymanie ich przy boksie, znalazłyby się pieniądze na doszkalanie zawodników i trenerów - najwięcej skorzystałby na tym mniejsze ośrodki. Byłaby szansa na zwiększenie naborów do grup początkujących. Na pewno znalazły by się pieniądze na sprzęt i unowocześnianie procesów szkolenia. 

Niestety nikt nie chciał mnie wysłuchać – trudno poczekam do następnego walnego w 2016 roku – może będę miał więcej szczęścia. Najbardziej boli stracony czas, bo minie aż 15 miesięcy. Tylko może się okazać – że na wiele rzeczy będzie już za późno. Na sam koniec jeszcze raz powtórzę – nie ma prawa nikt mieć pretensji do Zarządu bo to nie Zarząd podjął tą decyzję, ale obecni na sali delegaci.

Przedstawiam program którego nie chciano nawet wysłuchać na Walnym Zgromadzeniu Delegatów.

PROJEKT OGÓLNOPOLSKIEGO SYSTEMU SZKOLENIA MŁODZIEŻY W  BOKSIE OLIMPIJSKIM 

SPIS TREŚCI 

1. Cel projektu 

2. Zadania projektu 

3. Struktura projektu

4. Makroregiony 

5. Ośrodek Makroregionalny 

6. Warunki uzyskania miana Makroregionu 

7. Geografia projektu 

8. Makroregiony szkolenia kobiet

9. Postanowienia końcowe 

 

1. Cel projektu 

Program OSSM w boksie olimpijskim jest elementem budowy nowoczesnej struktury szkolenia młodzieży w oparciu o Strategię Rozwoju Boksu Olimpijskiego na lata 2014-2020 przyjętej przez kongres w 2014 r. Celem projektu jest zapewnienie podstawowego szkolenia uzdolnionej sportowo młodzieży  w ramach szkolenia centralnego na terenie całego kraju. Program ten stanowi uzupełnienie szkolenia w ramach Młodzieżowych Kadr Narodowych i stanowi jego integralną część.  

2. Zadania projektu. 

a) budowa struktury szkolenia młodzieży uzdolnionej sportowo pod kątem przydatności zawodników do szkolenia w ramach ścisłej Kadry Narodowej 

b) selekcja zawodników na wstępnym etapie kariery sportowej pod kątem szkolenia indywidualnego w ramach Kadry Narodowej

c) budowa programów szkolenia ze szczególnym uwzględnieniem zmiany kategorii wiekowych (styczeń 2017) 

d) budowa struktury ośrodków pod kątem korzystania z dodatkowych konkursów ogłaszanych przez MSiT oraz inne stowarzyszenia i  organizacje po za rządowe 

e) monitoring aktualnej sytuacji w poszczególnych makroregionach pod kątem ilości zawodników, ich potrzeb i wymagań. 

f) zacieśnianie współpracy poszczególnych OZB 

3. Struktura projektu. 

Projekt zakłada docelowo utworzenie 8 ośrodków makroregionalnych w całej Polsce w oparciu o wyniki rywalizacji dzieci i młodzieży (punktacja ministerialna). Ośrodkiem makroregionalnym będzie zarządzał trener koordynator bezpośrednio podległy trenerowi Młodzieżowej Kadry Narodowej stając się jednocześnie jego asystentem.  

4. Makroregiony  

Ośrodek makroregionalny będzie obejmował swym obszarem co najmniej dwa okręgi, jednak ilość okręgów przynależnych do OSSM będzie uzależniona od ilości zawodników bezpośrednio w nim szkolonych. 

a) Zasada wyłonienia makroregionów 

- makroregiony zostają powołane w oparciu o wyniki zawodników liczone w punktacji rywalizacji dzieci i młodzieży prowadzonej przez wydział sportowy Polskiego Związku Bokserskiego.  Do punktacji zaliczane będą wyniki: MP Juniorów i Juniorek, MP Kadetów i Kadetek (tylko te grupy wiekowe będą tam szkolone w ramach projektu) 

b) Zasada wyłaniania uczestników projektu 

- ilość zawodników otrzymujących nominacje z danego okręgu jest wyznaczana przez obliczony współczynnik. Współczynnik ten uzyskuje się w następujący sposób: 

- sumuje się wszystkie punktu zdobyte przez zawodników i zawodniczki z danego okręgu w danym roku kalendarzowym. 

- sumuje się ilość punktów zdobytych przez wszystkie okręgi 

- dzielimy sumę punktów okręgów przez ilość zdobytych przez dany okręg 

Otrzymany współczynnik będzie podstawą do ustalenia ilości miejsc dla danego okręgu z całej puli miejsc w ramach projektu. 

Ilość miejsc w projekcie uzależniona będzie od wysokości pozyskanych środków z dotacji z MSiT. 

c) zadania makroregionów

- makroregiony prowadzą szkolenie zawodników w oparciu o założenia programowe wyznaczone przez trenerów Młodzieżowej Kadry Narodowej

- koordynują współpracę szkoleniową między klubami zrzeszonymi w przynależnych im terytorialne okręgach po przez:

 - organizowanie zawodów 

- organizowanie obowiązkowo raz miesiącu dnia sparingowego dla zawodników makroregionu 

 - realizację zadań zleconych przez wydział wyszkolenia PZB 

 - wyłanianie kadry makroregionu 

 - wszelkie działania poprawiające jakość szkolenia 

- zarządzają strukturą wewnętrzną tworzoną dla potrzeb poszczególnych zadań w ramach projektów dofinansowywanych z MSiT lub innych stowarzyszeń i organizacji poza rządowych udzielających wsparcia finansowego.  

5. Ośrodek Makroregionalny. 

a) Ośrodek makroregionu tworzony jest w okręgu posiadającym największą ilość punktów zdobytych w cyklu dwu letnim. Miejsce utworzenia takiego ośrodka wskazywane jest przez zarząd danego okręgu pod warunkiem ,że spełnia on wymagania dla takiego ośrodka stawiane przez projekt. 

b) Ośrodkiem kieruje trener koordynator ,który może zostać rekomendowany przez zarząd miejscowego OZB lecz ostateczna decyzja należy do trenera Młodzieżowej Kadry Narodowej. Podlega on bezpośrednio trenerowi Kadry Narodowej stając się jego asystentem. 

c) Trener koordynator ośrodka ma obowiązek współpracować z trenerami kadr wojewódzkich okręgów przynależnych terytorialnie do danego ośrodka.  

d) Trener koordynator w pierwszej kolejności realizuje program opracowany przez trenera Kadry Narodowej w dalszej kolejności program szkolenia opracowany w ramach współpracy między okręgami. 

e) Trener koordynator ma prawo samodzielnie nawiązywać współpracę międzynarodową z równorzędnymi ośrodkami w innych państwach. 

6. Warunki uzyskania miana OSSM Makroregionu 

Ośrodek Makroregionalny powinien posiadać:

- dogodny dojazd ( węzły komunikacyjne PKP,PKS ) 

- dostęp do w pełni wyposażonej sali treningowej w szczególności do ćwiczeń technik bokserskich ( w tym ring jako warunek konieczny ) 

- dostęp do zaplecza socjalnego :

  - hotel 

  - stołówka 

- miejscowa kadra trenerska gwarantująca zaplecze kadrowe dla trenera koordynatora 

- dostęp do gabinetów odnowy biologicznej 

7. Geografia projektu 

Z punktacji prowadzonej przez wydział sportowy za lata 2012 – 2014 punktacja okręgów wygląda następująco: 

- 1217 punktów -- zachodniopomorskie 

- 1051 punktów -- kujawsko pomorskie 

- 1032 punktów -- śląskie 

- 1027 punktów -- wielkopolskie 

- 812 punktów -- podlaskie 

- 780 punktów -- mazowieckie 

- 669 punkty -- pomorskie

- 653 punkty -- świętokrzyskie  

- 627 punkty -- dolnośląskie  

- 464 punkty -- lubelskie 

- 410 punkty -- małopolskie 

- 385 punkty -- warmińsko – mazurskie 

- 251 punkty -- podkarpackie 

- 234 punkty -- łódzkie 

- 150 punkty -- lubuskie   

Z punktacji wynika, iż cztery okręgi wybijają się na liderów w kategoriach młodzieżowych i są naturalnymi kandydatami do wyłonienia na ich terenie pierwszych OSSM. Jednak ponieważ położenie geograficzne jest ważne z powodów logistycznych przemieszczania się zawodników makroregiony trzeba będzie pogrupować tak by w każdym z nich była mniej więcej taka sama liczba zawodników. 

8. Makroregiony szkolenia kobiet  

W założeniach projektu powstaną dwa makroregiony szkolenia kobiet wyłonione na podstawie rekomendacji trenera Młodzieżowej Kadry Narodowej Kobiet w porozumieniu z wydziałem wyszkolenia PZB.

W ciągu realizacji projektu dopuszcza się zwiększenie ilości ośrodków makroregionalnych szkolenia kobiet do 4. Jednak będzie to uzależnione od ilości  zawodniczek uczestniczących w imprezach centralnych.  

9.Postanowienia końcowe  

Projekt OSSM w boksie olimpijskim jest elementem przyjętej strategii rozwoju boksu olimpijskiego na lata 2014-2020. Częścią integralną projektu będą regulaminy:

- regulamin makroregionalnego OSSM 

- powoływania trenera koordynatora makroregionu

- regulamin uczestników projektu

- regulamin dyscyplinarny 

Regulaminy zostaną opracowane przez koordynatora ds. wdrożenia projektu do akceptacji wydziału sportowego i wydziału wyszkolenia zarządu PZB

Termin rozpoczęcia wdrożenia ustala się na datę 01.01.2016 z dwu letnim okresem przejściowym na osiągnięcie założonych celów i zadań.