LISTA OLIMPIJCZYKÓW AWANSUJĄCYCH Z RANKINGU WSB

Redakcja, Informacja prasowa

2015-04-29

Pięciu kubańskich bokserów zdobyło kwalifikacje olimpijskie z rankingu World Series of Boxing. Najlepszym pięściarzem sezonu zasadniczego był Chorwat Filip Hrgović (+91 kg) - na zdjęciu, z ekipy Astana Arlans Kazakhstan.

W tegorocznych rozgrywkach, po raz trzeci z udziałem Rafako Hussars Poland, odbyło się już 112 meczów i 552 walki. Po czternastu tygodniach wyłonionych zostało 17. zawodników, którzy wywalczyli kwalifikacje na Igrzyska w Rio w 2016 roku.

Decydowała liczba punktów, ale też wymogiem był występ w przynajmniej pięciu z siedmiu walk. W przypadku równej liczby punktów o wyższym miejscu decydowała większa liczba wygranych przez TKO lub KO, o czym niestety przekonał się lider Husarii Tomasz Jabłoński (-75 kg). W swojej wadze zajął trzecie miejsce, ale po tym co pokazał od stycznia na ringach WSB, nie powinno go zabraknąć za rok w Brazylii. Przekonani są o tym trener główny Zbigniew Raubo oraz szef drużyny Jarosław Kołkowski.

Najwięcej kwalifikacji zdobyli bokserzy Cuba Domadores - 5. Pecha miał Erislandy Savon Cotilla (-91 kg), który miał bilans 7-0, do tego tylko trzy walki u siebie, ale w klasyfikacji musiał ustąpić miejsca Wasilijowi Lewitowi (Astana Arlans Kazakhstan). Z kategorii -49 kg, -91 kg i +91 kg awans zdobyło po jednym zawodniku, a z pozostałych siedmiu wag – po dwóch.

Trzech bokserów na Igrzyskach 2016 mają już Rosjanie, a dwóch Irlandczycy, chociaż nie wystawili swojej drużyny. Kwalifikacje wywalczyli Patrick Barnes (-49 kg) i Michal John Conlan (-56 kg) z Italia Thunder. Ojciec tego drugiego był sekundantem jednego z najlepszych zawodników Husarii Stevena Gerarda Donnelly’ego (-69 kg).

Po jednym zawodniku pewnym występu na Igrzyskach w Rio pochodzi z Azerbejdżanu, Włoch, Kazachstanu, Meksyku, Maroka, Portoryko i Chorwacji. Pięściarz ostatniego kraju Filip Hrgović wygrał aż pięć walk przed czasem. Cały dystans przeboksował z nim m.in. Paweł Wierzbicki.

Polscy pięściarze kolejną szansę będą mieli w Mistrzostwach Świata, które w październiku odbędą się w Doha (Katar). Poniżej lista siedemnastu pięściarzy z kwalifikacjami IO Rio 2016 z rankingu WSB.

Kategoria 49kg
Patrick BARNES (Irlandia)

Kategoria 52kg
Yosbany VEITIA SOTO (Kuba)
Jeyvier Jesus CINTRON OCASIO (Portoryko)
 
Kategoria 56kg
Władimir NIKITIN (Rosja)
Michael John CONLAN (Irlandia)

Kategoria 60kg
Lazaro Jorge ALVAREZ ESTRADA (Kuba)
Albert SELIMOV (Azerbejdżan)
 
Kategoria 64kg
Yasnier TOLEDO LOPEZ (Kuba)
Raul CURIEL GARCIA (Meksyk)

Kategoria 69kg
Mohammed RABII (Maroko)
Radżab BUTAJEW (Rosja)

Kategoria 75kg
Petr CHAMUKOW (Rosja)
Arlen LOPEZ CARDONA (Kuba)
 
Kategoria 81kg
Valentino MANFREDONIA (Włochy)
Julio Cesar LA CRUZ PERAZA (Kuba)

Kategoria 91kg
WasiliJ LEVIT (Kazachstan)

Kategoria +91kg
Filip HRGOVIĆ (Chorwacja)