RANKING ESPN: 'RIGO' NAJLEPSZY WŚRÓD LATYNOSÓW

2015-02-09, Mateusz Kłodecki, ESPN Deportes

Rankingi P4P wzbudzają zazwyczaj największe kontrowersje wśród kibiców pięściarstwa. Kryteria, którymi się posługują, są niewymierne, a ich subiektywny charakter często sprawia, że twórcom zarzuca się faworyzowanie określonych pięściarzy ze względu na prywatne sympatie (pamiętny ranking Bilda). Innym sposobem kreowania takich rankingów jest głosowanie, jednak i ono, szczególnie jeśli jest otwarte dla szerokiego grona odbiorców, zamienia się w plebiscyt popularności. Złoty środek próbuje odnaleźć ESPN: ranking P4P powstaje tam w wyniku dyskusji i głosowania dziesięciu członków eksperckiego panelu. Każdy jego członek przyznaje pięściarzom punkty: 10 za pierwsze miejsce, 9 za drugie itd.

Rankingi tego typu, mimo że kontrowersyjne (a może właśnie dlatego, że owe kontrowersje wzbudzają), cieszą się wielką popularnością. Społeczności bokserskie chyba w każdym kraju tworzą swoje listy P4P, nie inaczej jest przecież w Polsce. Nic więc dziwnego, że dziennikarze ESPN postanowili stworzyć ranking najlepszych pięściarzy latynoskich bez podziału na kategorie wagowe. Hiszpańskojęzyczna społeczność w Stanach rośnie w siłę, latynoscy fani zapewniają gorącą atmosferę na galach, to oni nabijają oglądalność boksu w USA, to oni kupują PPV.

Poniżej przytaczamy ranking P4P latynoskich pięściarzy, który powstał w wyniku głosowania specjalistów z ESPN, ESPN Deportes i ESPNDeportes.com. Królem tego zestawienia został Guillermo Rigondeaux (15-0, 10 KO), być może opromieniony efektownym zwycięstwem nad niezbyt znanym, ale za to dużo większym Japończykiem Hisashim Amagasawą. Taki wynik zdecydowanie świadczy o tym, że eksperci brali pod uwagę przede wszystkim zdolności pięściarskie, a nie popularność. Za plecami "Szakala" znalazł się portorykański mistrz wagi średniej, Miguel Cotto (39-4, 32 KO), na trzecim zaś stopniu podium uplasował się niezniszczalny Juan Manuel Marquez (55-7-1, 40 KO). Dopiero siódmą pozycję zajmuje popularny "Canelo". Poza czołową dziesiątką znaleźli się natomiast tacy pięściarze, jak Marcos Maidana, Lucas Mathysse czy Abner Mares. Ze względu na ponadroczną nieaktywność w rankingu nie uwzględniony został Mikey Garcia.

TOP 10 LATYNOSKICH PIĘŚCIARZY
1. Guillermo Rigondeaux
2. Miguel Cotto
3. Juan Manuel Marquez
4. Román González
5. Danny García
6. Juan Francisco Estrada
7. Canelo Alvarez
8. Erislandy Lara
9. Leo Santa Cruz
10. Jhonny González

<< Powrót na stronę główną <<