RĘKAWICE ALEGO Z REWANŻU Z LISTONEM IDĄ NA SPRZEDAŻ

Redakcja, ESPN

2015-01-24

Prawdziwa gratka dla kibiców boksu, którzy mają zacięcie kolekcjonerskie i "trochę" odłożonego grosza. Z okazji pięćdziesiątej rocznicy jednej z najsłynniejszych walk w dziejach pięściarstwa, drugiego starcia Muhammada Alego z Sonnym Listonem, na aukcji w Nowym Jorku będzie można kupić rękawice, w których walczył "Największy". Cena ma przekroczyć milion dolarów.

Pojedynek rewanżowy - pierwszy Ali wygrał po sześciu rundach i odebrał rywalowi mistrzostwo wagi ciężkiej - odbył się 25 maja 1965 roku w Lewiston. Młodszy, szybszy i sprytniejszy czempion zakończył wszystko już w pierwszej rundzie, ale okoliczności nokautu do dzisiaj budzą kontrowersje, a prawy, którym Ali posłał rywala na matę, szybko został nazwany ciosem widmo. Czy było to po prostu idealne uderzenie, na jakie nawet taki twardziel, jak Liston nie mógł nic poradzić, czy może Liston, były więzień mający kontakty w półświatku, podłożył się, aby spłacić dług mafii? Dużo pytań i jeszcze więcej odpowiedzi.

Rękawice, które tamtego dnia miał na sobie Ali, zostały po walce skonfiskowane przez członka komisji bokserskiej i przez długie lata należały do jego rodziny. W końcu odkupił je prywatny kolekcjoner z Kalifornii. - Ich posiadanie wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Dbałem o nie i odpowiednio chroniłem. Chciałem zachować znajdujący się wewnątrz materiał DNA - mówi.

Obecny właściciel chciałby, aby rękawice, podpisane przez Alego w 1995 roku, kupiło muzeum, ale na to, gdzie trafią, nie będzie miał wpływu. Aukcja odbędzie się 21 lutego i według szacunków walka o cenną pamiątkę zakończy się na sumie siedmiocyfrowej. Rękawice Alego z pierwszej walki z Listonem w ubiegłym roku sprzedano za przeszło 836 tysięcy dolarów.