NOWOROCZNY 'KLUB SENIORA BOKSU'

Sławomir Ciara, fot. Tadeusz Nadolski

2015-01-20

Tradycyjnie jak co roku Pomorsko-Kujawski Klub Seniora Boksu zorganizował noworoczne spotkanie. Tym razem spotkanie odbyło się w restauracji Zawisza.
- Co prawda nasze pokolenie, niestety się uszczupla, jednak tradycja zobowiązuje - powiedział Kazimierz Kosiński, wieloletni prezes klubu. Parkiet restauracji zgromadził ponad 40 osób. Oprócz byłych pięściarzy, szkoleniowców, sędziów, działaczy byli także przedstawiciele Urzędu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i bydgoskiego ratusza z wice-wojewodziną Elżbietą Rusielewicz i Kazimierzem Drozdem na czele.- Od początku istnienia jestem blisko działalności Pomorsko-Kujawskiego Klubu Seniora Boksu. To historia bydgoskiego sportu, to wiele sukcesów na ringach - stwierdził Kazimierz Drozd, wiceprzewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy. A Wice-wojewodzina Elżbieta Rusielewicz zakomunikowała: - Po raz pierwszy uczestniczę w pięściarskiej imprezie i dziękuję organizatorom za zaproszenie. Jestem dumna, że mamy taką aktywną grupę seniorów.
Z mistrzami pięści
Obecni byli znani pięściarze, ikony kujawsko-pomorskiej szlachetnej walki na pięści - pierwszy, powojenny dla Bydgoszczy krajowy czempion wagi średniej (1955), rywal Wicemistrza Olimpijskiego z Rzymu, czterokrotnego złotego medalisty mistrzostw Europy Zbigniewa Pietrzykowskiego, później trener Brdy i Astorii, dziś 83-letni Jerzy Planutis. Zaproszono także bydgoskiego króla nokautu, mistrza Polski (1981) wagi lekkośredniej, ćwierćfinalistę mistrzostw świata z Monachium i mistrzostw Europy juniorów w Dublinie (1978), następnie szkoleniowca Zawiszy - Mirosława Kuźmę z małżonką Violettą.


- To miłe, że dzięki takim imprezom możemy sobie pogawędzić o starych, dobrych czasach - uważa Jan Zaskwara, nestor boksu, dziś 86-letni były zawodnik Brdy i trener w okresie lat 70. młodzieży Astorii.
Nagrodzono
Uczestnikom wręczono wyróżnienia. Nagrody kujawsko-pomorskiego wojewody otrzymali m.in.; Jerzy Planutis, Janusz Pilewski, Jan Zaskwara, Jerzy Ufa, dr Wiesław Malecha (lekarz opiekujący się pięściarzami), Zygmunt Rzyski (ceniony sędzia i supervisor), Mirosław Kuźma, Czesław Dromowicz (wieloletni szkoleniowiec Ringu Wolego Toruń, wychowawca wielu medalistów mistrzostw Polski oraz Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży), Andrzej Springer, Kazimierz Czaplicki, Aleksy Ordański. Natomiast nagrody prezydenta Bydgoszczy wręczono m.in.: Lucjanowi Borysowi, Kazimierzowi Kordzielewskiemu, Piotrowi Kujaczyńskiemu, Jerzemu Witomskiemu, Antoniemu Jóźwiakowi oraz Kazimierzowi Kosińskiemu i byłemu pięściarzowi bydgoskiego Kolejarza brązowemu medaliście IO z Melbroune (1956) Henrykowi Niedźwiedzkiemu.


Prezes dziękował
- Ze swej strony serdecznie dziękuję za wsparcie naszym sponsorom: Elżbiecie Podgórskiej-Mattya i Zbigniewowi Mattya, Tadeuszowi Boberowi, prezesowi Kujawsko-Pomorskiego OZB z siedzibą w Grudziądzu Krzysztofowi Chojnackiemu, Kazimierzowi Kordzielewskiemu, Lucjanowi Borysowi, Urzędowi naszego województwa, Radzie i Urzędowi Miasta Bydgoszczy - zakończył prezes P-K KSB.


Historia klubu i znane postaci
Pomorsko-Kujawski Klub Seniora Boksu założony został w 19 kwietnia 1994 roku w Bydgoszczy z inicjatywy zarządu Okręgowego Związku Bokserskiego. Celem działalności jest wspieranie bokserskich imprez w regionie Pomorza i Kujaw. Organizowanie spotkań i kultywowanie historii pięściarstwa z wybitnymi postaciami (m.in. odbyły się z dwukrotnym mistrzem olimpijskim z Tokio i Meksyku Jerzym Kulejem, mistrzem olimpijskim z Montrealu Jerzym Rybickim, brązowym medalistą IO z Melbroune (1956) Henrykiem Niedźwiedzkim, mistrzem Europy z 1953 roku Henrykiem Kukierem, bliskim współpracownikiem Feliksa Stamma, masażystą serc i dusz - Stanisławem Zalewskim).
Zarząd klubu był pomysłodawcą bokserskiego memoriału cenionego szkoleniowca bydgoskich klubów Brdy, Zawiszy i w ostatnich latach życia Astorii - Edwarda Rinkego, jak również wicemistrza olimpijskiego z Rzymu (1960) Jerzego Adamskiego. Członkowie klubu uczestniczą i nagradzają młodzież w turnieju im. Witolda Makacewicza w Toruniu oraz Biesiado-Gali w podtoruńskich Łysomicach. Wspierają również pięściarskie imprezy w Grudziądzu i Chełmży.


Gustaw Kramer na Leśnym
W siedzibie klubu przy ulicy Lelewela na bydgoskim osiedlu Leśnym gościł wybitny aktor Leonard Pietraszak. Znany z filmowych ról doktora Stelmacha w "Czterdziestolatku", pułkownika Dowgirda w serialu "Czarne Chmury", Gustawa Kramera w "Vabanku", czy też pułkownika Waredy w "Karierze Nikodema Dyzmy". Aktor miał także bokserski epizod. Urodził się w Bydgoszczy i w powojennym okresie lat młodzieńczych bronił barw miejscowych Zjednoczonych. Natomiast jego starszy brat Tadeusz przez wiele lat był członkiem klubu.
Pamięci Feliksa Stamma
We wrześniu 2009 roku z inicjatywy P-K KSB dokonano odsłonięcia pamiątkowej tablicy imienia Feliksa Stamma. Legendarnego trenera, wychowawcy wielu złotych medalistów olimpijskich i mistrzów Europy. Feliks Stamm w latach 1945-58 mieszkał w Bydgoszczy przy ul. Jasnej 26.
Z monografią do poduszki
Z okazji 20-lecia istnienia Pomorsko-Kujawskiego Klubu Seniora Boksu, w opracowaniu prezesa klubu Kazimierza Kosińskiego i red. Sławomira Ciary, ukazała się monografia pt. "XX lat działalności". Zawarte są tam biografie członków klubu, ludzi związanych z pięściarskim środowiskiem. A także fotorelacje z imprez, które odbywały się pod patronatem klubu. Podobne monografie wydane zostały w poprzednich latach (5,10,15).

 
"Diablo" w Bydgoszczy
- Mamy w planach zorganizowanie spotkania z byłym zawodowym mistrzem świata organizacji WBC wagi półciężkiej Krzysztofem "Diablo" Włodarczykiem i zapewne byłaby to nie lada gratka dla kibiców, jak również dziennikarzy - zdradza nam Sławomir Ciara, rzecznik prasowy klubu.