WOKÓŁ WALKI WILDER vs STIVERNE

Redakcja, Informacja własna

2015-01-12

Od blisko ośmiu lat Amerykanie nie mieli na tronie wagi ciężkiej swojego mistrza świata. Ostatnim był Shannon Briggs. Kibice, ale nawet tamtejsi bukmacherzy wierzą jednak, że wszystko zmieni się już w sobotnią noc za sprawą Deontay Wildera (32-0, 32 KO).

Kursy dają większą szansę pretendentowi niż mistrzowi. Być może dlatego, że Bermane Stiverne (24-1-1, 21 KO) dopiero pierwszy raz podejdzie do obrony pasa federacji WBC i jeszcze nie zdążył wyrobić sobie takiej marki jak jego wielki poprzednik, Witalij kliczko. Ostatni amerykański mistrz WBC to Hasim Rahman, który stracił tytuł w sierpniu 2006 roku na rzecz Olega Maskajewa. Dziesięć miesięcy później Briggs "oddał" pas WBO Sułatnowi Ibragimowowi i na tym koniec! Przyszły chude lata...

Dlatego dla Amerykanów to tak ważna walka. Pierwszym mistrzem WBC 22 lipca 1963 roku został Sonny Liston. Do tej pory na tronie WBC zasiadało już szesnastu championów z tego kraju. Czy "Brązowy Bombardier" będzie siedemnastym? Tak twierdzą bukmacherzy amerykańscy, tylko czy to realna ocena sytuacji, czy też bardziej myślenie życzeniowe?

- Przekonacie się o sile Bermane'a. Wzrost Wildera, jego zasięg ramion i siła? Przypomnijcie sobie Mike'a Tysona i powiedzenie "Im większy zawodnik, tym większy huk jak upada". Stiverne będzie dominował jak kiedyś Tyson, choć ostrzegłem Bermane'a, że jeśli Wilder potrafi choćby w połowie tak dobrze bić jak gadać, to musi naprawdę na siebie uważać - żartuje promujący aktualnego championa Don King.

- Wilder może gadać wszystko co zechce, ale w ringu już nic go nie ocali. Będę się mu odbijał czkawką - zapewnia Kanadyjczyk z haitańskimi korzeniami.

- Obrona pasa tu w MGM Grand w Las Vegas to spełnienie marzeń z dzieciństwa. Nikt mnie teraz nie pobije. Osiągnąłem wiele, ale nadal chcę jeszcze i mam ten głód w sobie - dodaje Stiverne.

- Jestem gotowy by przejść do historii. Reprezentuję swój kraj i chcę przywieźć z powrotem pas mistrza wagi ciężkiej tam, gdzie jest jego prawdziwy dom. Zamierzam przywrócić chwałę wagi ciężkiej - ripostuje Wilder.