NIEPOKOJE TRENERA CHROBAKA

Marek Chrobak, Leszek Dąbrowski

2014-07-24

Posiadamy rozpierzchnięta mądrość trenerską po wielu trenerach w całej Polsce. Brakuje jednej zintegrowanej myśli szkoleniowej na którą mogliby się powoływać trenerzy, brakuje jasno określonego systemu szkolenia, czytelnego dla wszystkich. Każdy z trenerów w Polsce posiada umiejętności, które można wykorzystać! Czy PZB, nie może w końcu zebrać tego wszystkiego i przedstawić nawet za dwa, trzy lata, ale niech będzie jasno postawione, że pracujemy nad programem szkoleń, programem kadry, aby środowisko miało cel jasno określony, a dotyczący systemowej pracy, a nie tylko samo stwierdzenie- "CZEKAMY NA MEDAL BO WTEDY BĘDZIE LEPIEJ". Niestety lepiej nie będzie! Nawet medal na Igrzyskach - jeśli taki się uda zdobyć, czy medal na MŚ lub nawet ME, nie da nic! Będzie tylko chwilową euforią, chwilą szczęścia nie popartą żadnym systemem szkoleniowym, który po "starych" trenerach zamiera, a młodzi przy pomocy swego indywidualnego talentu i pasji, bez połączenia sił, najnormalniej się wypalą! Nikt nie ma takiej odwagi, a przecież wybieramy tych którzy mają pomóc! P zdobyciu medalu brakuje stwierdzenia- wynikało to z takiego systemu i ten system działa! Medali będzie teraz więcej! Takiego systemu nie ma, nawet jeśli medal będzie to nie będziemy mogli powtórzyć sukcesu bo był On dziełem przypadku  (czyt. dziełem zapału i nadwysiłku indywidualności trenerskich w klubie "X" z talentem jednym z niewielu w kraju - 40mln, a 50 liczących się zawodników) który to przypadek nie zostanie nigdzie wykorzystany czy powielony w tak ogromnym kraju z bardzo bogatą historią - które to zresztą cechy marnujemy - My wszyscy!.

Prezentujemy, jedno ze stanowisk w tej sprawie - braku jasno określonych reguł, których wszyscy mogą przestrzegać, bo wynikają z połączenia sił we wspólnej sprawie; mowa jest o trenerze Kadry Narodowej, a sprawa nie dotyczy tylko jego osoby:

Informacja prasowa przesłana przez Marka Chrobaka- trenera klubu SAKO Gdańsk:
Wiele się ostatnio mówi o kryteriach selekcji zawodników kadry narodowej seniorów. Sam wielokrotnie zabierałem głos w tej dyskusji, ponieważ jest to temat ważny dla kibiców boksu i dla wszystkich, którzy zajmują się boksem na co dzień. Obecne zawirowania wokół naszej reprezentacji na Mistrzostwa Unii Europejskiej każą jednak przyjąć, że kwestia doboru zawodników ma charakter wtórny w stosunku do problemu „selekcji trenera”.
Zaszczytną i niezwykle odpowiedzialną funkcję trenera polskiej kadry narodowej seniorów w boksie pełni obecnie Walery Korniłow, który według zamierzeń władz Polskiego Związku Bokserskiego miał być lekiem na zapaść polskiego boksu olimpijskiego. Wobec braku odpowiedniej kadry szkoleniowej w kraju – przynajmniej zdaniem PZB – postanowiono sięgnąć po specjalistę z zagranicy. Dzisiaj już wiem, że nawet najgorszy Polski trener byłby lepszy na tym stanowisku niż Pan Walery Korniłow i wie o tym również zarząd PZB.
Poprzedni trener kadry został wybrany w drodze transparentnego i otwartego konkursu, którego warunki ogłoszono m.in. na stronie internetowej PZB. Kandydaci zobowiązani zostali do sporządzenia pisemnego projektu wieloletniego programu szkolenia z koncentracją na przygotowaniach do Igrzysk Olimpijskich w 2016 roku. Mieli cechować się „kreatywnością i pasją, dyspozycyjnością, umiejętnością kierowania zespołem ludzkim i znajomością pracy z komputerem (pakiet MS Office)”. Pięcioosobowa komisja, w skład której wchodzili m.in.prezes zarządu PZB, wiceprezes ds. wyszkolenia oraz przedstawiciel Ministra Sportu i Turystyki, najpierw oceniała pisemne projekty kandydatów, a następnie przeprowadzała indywidualne rozmowy kwalifikacyjne. Następnie w głosowaniu wybrany został Hubert Migaczew.
Walery Korniłow nie przeszedł żadnej procedury kwalifikacyjnej. Co więcej, nawet po ogłoszeniu jego nominacji nie przedstawiono kryteriów, którymi zarząd PZB się kierował. Nie przedstawiono nawet listy trenerów zagranicznych, spośród których trener Korniłow okazał się najlepszy. Prawdopodobnie dlatego, że takiej listy nigdy nie było...

 

Pozwoliłem sobie zwrócić się do Białoruskiej Federacji Boksu z następującymi pytaniami:

1. Jak długo p. Walery Korniłow pełnił funkcję trenera kadry narodowej Białorusi?
2. Jakie miał osiągnięcia jako trener kadry narodowej?
3. Kiedy i dlaczego przestał pełnić tę funkcję?
4. Czy była to jego decyzja, czy został odwołany?
5. Czy przedstawiciele PZB zwracali się do BFB z pytaniami dotyczącymi Walerego

Korniłowa?
Odpowiedzi były bardzo dyplomatyczne. Najważniejsza z nich odnosiła się oczywiście do pytania piątego. Okazuje się, że ani prezes PZB, ani jakikolwiek inny przedstawiciel PZB nie próbował nawet sprawdzić kwalifikacji trenera Korniłowa. Nie mógł więc tym bardziej opierać się na jakichkolwiek miarodajnych referencjach. Na pewno nie dałaby ich federacja białoruska, ponieważ p. Korniłow został „zwolniony za porozumieniem stron”. Cóż, równie często niechciani trenerzy „rezygnują z powodów osobistych”. Wszyscy wiemy, co to tak naprawdę oznacza.

Dzisiaj już wiemy, że trener Walery Korniłow jest przede wszystkim specjalistą od konfliktów, chaosu i... układów. Publiczne nawoływanie do „ochrony instytucji trenera kadry”, do „dania szansy nowemu trenerowi” czy „wspólnej pracy dla dobra polskiego boksu” to moim zdaniem jedynie puste frazesy mające na celu zamknięcie ust krytykom i zniekształcenie rzeczywistości.
Walery Korniłow w czasie kilku miesięcy pełnienia funkcji trenera kadry Polski zdążył już popaść w konflikt z trzema trenerami asystentami! Najpierw współpracę z trenerem Korniłowem zakończył Zbigniew Raubo. Potem przyszła kolej na Ludwika Buczyńskiego. Według informacji płynących z obozów szkoleniowych kadry coraz gorzej wygląda współpraca naszego głównego szkoleniowca z Jerzym Baranieckim.
Metody szkoleniowe trenera Korniłowa to temat na osobny artykuł. Faktem jest jednak, że nie ma on absolutnie żadnego planu na przygotowanie zawodników do Igrzysk Olimpijskich w 2016 roku ani jakiejkolwiek większej imprezy. Ba! Do tej pory trener Korniłow nie miał planu nawet na jedno zgrupowanie kadry! Walery Korniłow podczas jednego treningu potrafi zmienić kilkakrotnie zdanie, więc o realizacji jakichkolwiek krótko czy długoterminowych zamierzeń w ogóle nie ma mowy.
Nie wiem, jakie zasługi ma trener Korniłow, że nikt w PZB nie wymaga od niego planu przygotowań do Rio de Janeiro. Nie wiem, dlaczego np. od Huberta Migaczewa wymagano dobrego wyniku na Mistrzostwach Europy w Mińsku pod rygorem odwołania go z pełnionej funkcji, a nie stawia się takich samych wymogów Waleremu Korniłowowi przed Mistrzostwami UE w Sofii. Formalny staż w kadrze mają podobny. Może ma to jakiś związek z faktem, że w naszej reprezentacji na najbliższej imprezie mistrzowskiej nie będzie siedmiu mistrzów Polski z różnych rejonów kraju. Będzie za to aż trzech wicemistrzów z BKS Skorpion Szczecin.

Dołączam oryginalne pismo klubu SAKO skierowane drogą mailową do białoruskiej federacji boksu i odpowiedź z tegoż maila w oryginale.

Zapytanie do Federacji Białoruskiej:

Belarusian Amateur Boxing Federation
Out of concern about Polish Box and considering the accompishments and traditions of Belarusian Boxing I, the president of the board of KS Sako Gdańsk Marek Chrobak, turn to You and kindly ask You to give me information about coach Walery Korniłow. Firstly, I would like to know for how long was he the coach of the National Team? Secondly, what were his accomplishments as the coach of the National Team? Next, when and why did he leave? Was it his decision or was he dismissed? What do You think about his qualification as the coach of the National Team? Finally, did any of the representatives of the Polish Boxing Federation turned to You with questions about Walery Korniłow?
Best regards

Odpowiedź na pismo Marka Chrobaka od Federacji Białoruskiej:

Valery Kornilov officiated as Head Coach of the National Boxing Team of the Republic of Belarus from the 12th of March 2011 till the 5th of October 2012. During his officiating as Head Coach of the National Boxing Team Valery Kornilov has been known as highly-qualified specialist, able to perform hardest tasks in fixed terms. Kornilov has shown that he is able to take decisions in difficult situations and carry responsibility for his work results. This quality has permitted him to earn a great reputation among his colleagues. Many people mark his kind heartedness and hospitability towards others.

Main achievements

July 17-24, 2011 European Boxing Championship Ankara 2011
M.Nurudinov  2nd place
S.Karneyev  5th place
I.Baranchyk  5th place

September 22 – October 10, 2011 World Boxing Championship Baku 2011
S.Karneyeu  3rd place
V.Zuyeu  5th place

March 13 – 22, 2012 International Tournament Trabzon 2012
V.Safaryants  2nd place
M.Dauhaliavets  3rd place
V.Bandarenka  3rd place

July 27 – August 12, 2012 Olympic Games, London 2012

S.Karneyeu 5th place
V.Safaryants  9th place
M.Dauhaliavets  17th place

Valery Kornilov was dismissed by agreement between the parties.

There were no other requests from Polish Boxing Federation to give some  information about Valery Kornilov.