WILCZEWSKI: ZABRAKŁO TROCHĘ AKTYWNOŚCI, WYCIĄGNIEMY WNIOSKI

Łukasz Furman, Informacja własna

2014-06-23

Nie od dziś wiadomo, że walka spod ringu wygląda czasem zupełnie inaczej niż w telewizji. W sobotę w nocy Piotr Wilczewski był jeszcze przekonany, że jego podopieczny - Mateusz Masternak (32-2, 23 KO), wygrał siedem z dwunastu rund potyczki z Yourim Kalengą (20-1, 13 KO) o tytuł mistrza świata, lecz po obejrzeniu powtórki widział to już trochę inaczej.

- Minęło kilkanaście godzin od pojedynku. Tak na chłodno jak teraz to wszystko oceniasz?
PW
: Powiem szczerze, że oglądałem potem tę walkę jeszcze kilka razy i faktycznie niektórzy kibice mieli prawo do jakiegoś "ale". Stojąc w narożniku wygląda to zupełnie inaczej, a do tego dochodzą jeszcze emocje, nerwy. Na wszystko patrzy się trochę z innej perspektywy. Mateusz miał cofnąć się maksymalnie cztery rundy, a potem on miał przejąć inicjatywę. Miał na rywalu "siedzieć", boksować w pressingu i być trochę bardziej aktywnym. Tak sobie potem analizowałem, że Krzysiek Włodarczyk też boksował z Palaciosem i bił dwanaście ciosów na rundę, ale jednak przy tym szedł do przodu. My biliśmy nawet więcej niż on, tylko że my się cofaliśmy i to mogło na niektórych robić wrażenie. Zresztą Włodarczyk pozmieniał potem trochę swój boks i nas też ta walka sporo nauczyła. Na pewno wyciągniemy odpowiednie wnioski. Być może za bardzo nastawiliśmy się na obronę. Plus jest taki, że ta defensywa była bardzo dobra. Praktycznie żadne mocne ciosy Kalengi nie dochodziły, tylko przy tym zapomnieliśmy trochę o oddawaniu tych ciosów. Walka była "ciasna", co zresztą widać po punktacji sędziów. Gdyby Mateusz boksował tak jak boksował, czyli ze szczelną obroną, tylko dodał trochę więcej aktywności, wówczas pojedynek byłby wyraźnie dla niego. Wyciągniemy odpowiednie wnioski. Defensywę zostawimy tak jak jest, bo oceniam ją bardzo dobrze, tylko dodamy więcej ciosów i więcej kombinacji.

- Czyli generalnie gdybyś miał coś zmienić, to właśnie ta aktywność?
PW
: Tak, zabrakło tej aktywności i częstotliwości zadawania ciosów. Zresztą inny obraz miałby ten pojedynek, gdyby Mateusz robił to samo co robił, tylko przy tym szedł do przodu, a nie cofał się. Bo on uderzenia rywala zbierał na blok i ładnie "pykał" lewą ręką. Odbiór byłby zapewne inny, gdyby szedł bardziej do przodu.

- A ta Twoja wymiana zdań z Mateuszem Borkiem - z perspektywy czasu też to inaczej teraz oceniasz?
PW
: No może faktycznie trochę za bardzo go skrytykowałem, bo miał prawo do takiej a nie innej oceny. OK, to jest jego opinia. Więcej już nie ma co mówić poza tym, że chciałbym podkreślić zdecydowany postęp Mateusza w defensywie. Faktycznie zabrakło aktywności i jeśli Mateusz dołoży więcej ciosów plus kombinacje, będzie super zawodnikiem.

- Rozumiem więc, że czekacie na rewanż z Kalengą, bo coś tam się mówiło o październiku.
PW
: Zdecydowanie, czekamy na taką szansę. Gdyby nam teraz przyszło do takiego rewanżu trenować, to Mateusz byłby jeszcze lepszy i na pewno nie dałby się aż tak głęboko zepchnąć na początku. Tak jak mówiłem, wystarczyło, by Mateusz chodził do przodu i już sporo by to zmieniło. Podczas obozu skupiliśmy się na defensywie, być może aż za bardzo i przez to zapomnieliśmy o naszych ciosach. Wszystko to będzie dla nas nauką na przyszłość.