WALKI BOKSERSKIE W TEATRZE

Redakcja, Informacja prasowa

2014-05-20

24-25 maja w Teatrze Rozbark w Bytomiu odbędzie się IX Międzynarodowy Memoriał Leszka Błażyńskiego. W rozgrywanej cyklicznie imprezie rywalizować będą juniorzy z kilku państw, w tym z Ukrainy, Niemiec, Litwy i Czech. Dziewiąta edycja prestiżowego turnieju odbędzie się w urokliwym Teatrze Ruchu i Tańca Rozbark, który został otwarty w marcu tego roku. Nowy ośrodek kulturalny znajduje się w cechowni byłej kopalni Rozbark przy ulicy Kilara 29.

- W latach 70. odbywały się tutaj pojedynki bokserskie. Po kilku dekadach przerwy kibice znowu będą mogli oglądać walki - cieszy się Marek Okroskowicz. Trener niepokonanego na zawodowym ringu Damiana Jonaka w przeszłości razem z Leszkiem Błażyńskim reprezentował barwy Szombierek Bytom. Błażyński największe sukcesy osiągał w latach 70. Był mistrzem (1977) i wicemistrzem Europy (1971) oraz dwukrotnym brązowym medalistą olimpijskim - Monachium (1972) i Montreal (1976). Dwukrotnie również zdobył mistrzostwo Polski.

Podczas memoriału odbędzie się również pożegnalna walka wychowanka Szombierek Sylwestra Klasy, byłego reprezentanta Polski i medalisty krajowych mistrzostw. Klasa dziesięć lat temu zakończył karierę i zrobił papiery trenerskie oraz sędziowskie. Na co dzień pracuje w kopalni „Bobrek-Centrum”.  - Zdecydowałem się na tę walkę po latach, bo dekadę temu nie udało mi się oficjalnie pożegnać z kibicami - tłumaczy pięściarz, który podczas swojej kariery stoczył 206 walk (174 wygrał - 6 zremisował - 26 przegrał). Przez większość kariery rywalizował w wadze lekkiej. Startował w meczach kadry narodowej z drużyną Niemiec i Irlandii. Pewnie wygrał swoje starcia. - Pokonałem w swojej karierze wielu znanych pięściarzy. Z Grzegorzem Proksą, późniejszym mistrzem Europy zawodowców, zremisowałem. Wygrałem z Łukaszem Wawrzyczkiem czy Rafałem Jackiewiczem. Przed czasem pokonałem Krzysztofa Szota - wylicza powracający na ostatnią walkę Klasa.

Podczas zawodów będzie również okazja do zrobienia pamiątkowego zdjęcia oraz zdobycia autografu niepokonanego na zawodowym ringu Damiana Jonaka (pomaga w organizacji turnieju) oraz mistrza olimpijskiego z 1964 roku Mariana Kasprzyka, który będzie jednym z honorowych gości.
Wstęp na zawody jest wolny, a organizatorami Memoriału są Gmina Bytom, OSiR oraz Stowarzyszenie „Bytomski Boks”. Informacje: https://www.facebook.com/memorialblazynski.

24 maja 2014 (sobota)
godz. 13:00 - początek walk eliminacyjnych
godz. 17:00 - oficjalne otwarcie turnieju
godz. 17:15 - walka pożegnalna Sylwestra Klasy
godz. 18:30 - pokazy MMA i walki eliminacyjne
godz. 20:00 - zakończenie pierwszego dnia zawodów.

25 maja 2014 (niedziela)
godz. 11:00 - walki finałowe