PODSUMOWANIE AMATORSKIEGO ROKU 2013 - cz1

Leszek Dąbrowski, Informacja własna

2013-12-31

Rozpoczynając nasze podsumowanie należy podkreślić zmianę nazewnictwa dyscypliny. Obowiązujące określenie to Boks Olimpijski - to nie uchroniło przed decyzją Ministerstwa Sportu, które umieściło pięściarstwo w trzecim koszyku tzw. „brązowej grupie sportów olimpijskich”.

Ze zmian w nazewnictwie wyłuskać należy przemianowanie sędziego głównego, który obecnie nosi tytuł Supervisor oraz zmiany nazw kategorii wagowych Kadet, Junior i Senior zastąpiono znowu angielskimi odpowiednikami - Junior, Youth, Senior - wprowadzając małe zamieszanie.

Zmieniły się zasady punktowania, na jakie bardzo narzekał śp. Jerzy Kulej i miał rację - bo władza zaczynała się powoli gubić w świecie komputerowego wspomagania systemu sędziowania - nastały długo oczekiwane karty punktowe znane z boksu zawodowego, choć dalej pozostały w sferze elektronicznej wypierając ołówek, kartkę i zdecydowanie polepszając warunki pracy sędziego głównego, dając błyskawicznie wydruki werdyktów.
Odnośnie werdyktów - to ich liczba została także ograniczona:

NC - walka nie odbyta, KO - nokaut, DQ - dyskwalifikacja, TKO - techniczny nokaut, a także poddanie przez sekundanta oraz WO i WP o których szczegółowo w dalszej części materiału.

Wartym zaznaczenia jest w myśl nowych przepisów fakt niemożności startów w zawodach zawodników niezrzeszonych w PZB, a uprawiających inne sporty walki, a także punkt regulaminu, że medal nie może być przyznany jeśli zawodnik nie stoczył wcześniej żadnego pojedynku np. wygrywając przez WO). Z kosmetycznych zmian można dostrzec inny zapis kategorii wagowych, które powoli stają się bardziej czytelne: np. kategoria do 51kg to -51kg.

Najważniejszym zapisem, który interesuje wszystkich i wzbudzał zawsze dużo kontrowersji był system oceny zawodników podczas walki.

Teraz przedstawia się to następująco:
Indywidualna ocena walki przez każdego sędziego zawierać ma pięć aspektów:
- Liczba poprawnie zadanych ciosów
- Dominacja w walce
- Zaangażowanie, chęć zwycięstwa
- Przewaga techniczno-taktyczna
- Naruszenie przepisów (ostrzeżenia)

Ostateczna postać werdyktu po rundzie (WP- wygrana na punkty):
10-9 Wyrównana walka
10-8 Jasny zwycięzca, dominujący nad przeciwnikiem
10-7 Totalna dominacja
10-6 Deklasacja.

W kalendarzu PZB ma pojawić się nowy Turniej im. Jerzego Kuleja, który wyłoni najlepszego pięściarza kategorii olimpijskiej na zakończenie sezonu w każdym roku co prócz zaszczytów ma wiązać się z bardzo wartościowymi nagrodami.

Świadomie skupiałem się na zaakcentowaniu zmian organizacyjnych, oczekując że rok 2014 przyniesie nam zmiany na lepsze w ukochanej dyscyplinie w wykonaniu Panów, a Panie podtrzymają progres zapoczątkowany dobrymi tegorocznymi startami.

I tak zaznaczam medalistki VII Mistrzostw Unii Europejskiej:
Złoto: Paulina Jakubczyk i Elżbieta Wójcik,
Srebro: Sara Domagała, Larysa Sabiniarz, Patrycja Mrozińska i Gabriela Pawlicka.
Brąz: Klaudia Sołtys, Justyna Walaś, Paulina Sobieska, Laura Grzyb, Martyna Gil, Sandrom Drabik i Kruk, Wioleta Michalska i Sylwia Kusiak.

Choć zapewne w oczach trenerów zasługiwały na więcej to i tak jesteśmy wdzięczni. Sowicie ten niedosyt wynagrodził nam występ na Mistrzostwach Świata w Bułgarii, gdzie obecni trenerzy Paweł Pasiak i Tomasz Różański, przebili wszystkie inne dyscypliny olimpijskie, ponieważ podopieczne wydarły - swą ringową postawą ze światowej puli - aż 6 medali:
Złoto: Justyna Walaś, Paulina Jakubczyk, Aneta Rygielskia.
Srebrno: Elżbieta Wójcik.
Brąz: Larysa Sabiniarz, Agata Kawecka.

Pozostaje żywić nadzieję, że te sukcesy przełożą się w sferę występów w tym roku i zostanie to zauważone przez Ministerstwo, którego bat pokory odczuwamy nadal.
Możemy tylko życzyć w tym nowym 2014 roku sukcesów do których zaczęliśmy się już przyzwyczajać, a nowa kadra szkoleniowa, budująca z trudem zespół reprezentacji Polski, otrzyma godną wypłatę na imprezach w nowym roku, ciesząc rodziny, znajomych oraz nas kibiców wplatając w te dotychczasowe porażki perły narastających sukcesów.