NABF I EBU DOŁĄCZAJĄ DO PROTESTU WBC PRZECIWKO PLANOM AIBA

Ronnie Nathanielsz, Boxingscene

2013-06-17

Plany federacji AIBA (Międzynarodowego Stowarzyszenia Boksu Amatorskiego) po raz kolejny zostały skrytykowane przez federacje zawodowe. Przypomnijmy, że jednym z nowych projektów AIBA jest umożliwienie zawodowym bokserom startu na igrzyskach olimpijskich w Rio w 2016 roku. Chęć startu w turnieju olimpijskim wyraził m.in. Władimir Kliczko. Przeciwko planom AIBA najpierw wystąpiła federacja WBC, stopniowo dołącza do niej coraz więcej innych federacji.

- W pełni wspieram protesty WBC i innych organizacji. Wierzę, że boks amatorski potrzebuje wsparcia ze wszystkich krajów świata i nie powinien być przez AIBA spychany na bok podczas igrzysk. Boks nie istniałby bez boksu amatorskiego. Protestujemy przeciwko planom AIBA, ponieważ słabiej rozwinięte kraje byłyby zagrożone; niedoświadczony bokser może zostać poważnie zraniony przez zawodowca - powiedział prezydent NABF (Północnoamerykańskiej Federacji Bokserskiej) - Joseph Dwyer. Do protestu dołączyła również europejska federacja EBU.

- Boks jest brutalnym sportem. Zawodowi bokserzy mogą zranić amatorów ze słabiej rozwiniętych krajów. AIBA wymusza wprowadzenie zawodowych bokserów na igrzyskach. To praktyki monopolistyczne. Wspieramy WBC, jesteśmy za wysłaniem protestu do AIBA i Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego - mówi oficjalne oświadczenie EBU.