ZA DWA MIESIĄCE ZOBACZYMY PIERWSZE WALKI W RAMACH APB

Bartłomiej Czaja, tylkoigrzyska.pl

2013-05-22

Międzynarodowa Federacja Bokserska poinformowała, że pierwszy turnieju z cyklu AIBA Pro Boxing odbędzie się 19 lipca w Korei. Walki w Jeju otworzą cykl pokazowych pojedynków APB, który trwać będzie w tym roku, a od przyszłego roku rozpoczną się zmagania rankingowe.

Program AIBA Pro Boxing to prawdziwa rewolucja w boksie. Zawodnicy będą rywalizować na takich samych zasadach jak zawodowcy czyli bez kasków, koszulek, na dystansie ośmiu, dziesięciu lub dwunastu rund. Międzynarodowa Federacja Bokserska będzie prowadzić ranking, który ma na celu wyłonienie mistrzów w poszczególnych kategoriach wagowych. Rywalizacja w APB nie oznacza końca szans udziału na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku, a wręcz przeciwnie są jedną z przepustek do wyjazdu.

Oficjalne rozpoczęcie walk rankingowych w ramach APB rozpocznie się w styczniu 2014 roku, jednak już teraz włodarze AIBA chcą przyciągnąć ludzi na te pojedynki promując to wydarzenie poprzez walki pokazowe. Pierwsza taka odbędzie się w Korei w miejscowości Jeju 19 lipca. Następna w sierpniu w Rio de Janeiro, a kolejne prawdopodobnie od września zawodnicy stoczą we Francji, Włoszech, Meksyku czy też na Ukrainie. Walki toczone będą na dystansie 8 rund po 3 minuty, a powalczą tacy zawodnicy jak Andrew Selby (Walia), bracia Falcao z Brazyli, Clemento Russo i Domenico Valentino (obaj Włochy), Erik Pfeifer (Niemcy), Juan Romero i Elias Emigdio (obaj Meksyk) czy też Koreańczyk Jongun Shin.
 
Być może, że w rywalizacji z najlepszymi zobaczymy Mateusza Mazika (56kg), który otrzymał propozycję udziału w rozgrywkach APB, jednak wciąż nie podpisał kontraktu.