AIBA PODNOSI LIMIT WIEKU DO 40 LAT. UKŁON W STRONĘ MAYWEATHERA, PACQUIAO I INNYCH

Jarosław Drozd, Informacja własna

2013-05-02

Międzynarodowe Stowarzyszenie Boksu Amatorskiego (AIBA) podniosło limit wieku dla mężczyzn i kobiet startujących w turniejach bokserskich Igrzysk Olimpijskich z 34. do 40. roku życia. Była to jedna z decyzji związanych z wprowadzeniem do życia w marcu br. regulaminu formuły AIBA Open Boxing (AOB).

Działacze AIBA tłumacząc swoją decyzją stwierdzili, że ma ona na celu skłonienie największych gwiazd boksu zawodowego, takich jak np. Floyd Mayweather Jr., czy Manny Pacquiao do występu podczas zbliżających się Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku. Wspomniani pięściarze - mimo zaawansowanego wieku - będą mogli zatem wystąpić na olimpijskim ringu, o ile zgłoszą akces do AIBA Professional Boxing (APB). Przypominamy, że projekt APB zostanie uruchomiony jeszcze w tym roku i wraz z coraz bardziej popularnymi rozgrywkami ligi World Series of Boxing (WSB), będzie sporą konkurencją dla największych federacji boksu zawodowego. Będzie to bowiem jedyna formuła, która pozwoli zawodowym pięściarzom zarówno toczyć profesjonalne boje, jak i rywalizować podczas Igrzysk Olimpijskich.

Chociaż wydaje się mało prawdopodobnym, by Mayweather i Pacquiao dołączyli do APB lub rywalizowali podczas Igrzysk w Rio (chce tam natomiast wystąpić Władimir Kliczko!), planowane przez AIBA zmiany spowodowały ogromne zaniepokojenie w federacji WBC, powszechnie uważanej za wiodącą w profesjonalnej rywalizacji. Prezes Jose Sulaiman złożył nawet w związku z tym skargę na AIBA do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl). Meksykanin zdaje sobie bowiem sprawę, że wobec ewentualnego sukcesu APB, trudno będzie pozyskiwać kolejnych amatorskich mistrzów do walk organizowanych pod szyldem jego i innych federacji, które od lat rozdają karty na światowych ringach.