TOP 20 - NAJLEPSI POLSCY BOKSERZY ZDANIEM PRZEGLĄDU SPORTOWEGO

Przegląd Sportowy, 'Tygodnik Przeglądu Sportowego'

2013-04-24

Na zawodowym ringu polskich mistrzów świata cenionych federacji można policzyć na palcach jednej ręki. Oni są najwyżej w rankingu "Tygodnika Przeglądu Sportowego". Pięściarzy mamy znakomitych, ale często brakuje im szczęścia, a może umiejętności, by cieszyć się z pasów czempionów.

1. DARIUSZ MICHALCZEWSKI - waga półciężka.
Bilans: wygrane 48 (38 KO) - remisy 0 - porażki 2 (1 KO)
Dziewiętnaście razy bronił tytułu mistrza świata WBO kategorii półciężkiej. Zdobył też tytuły IBF i WBA oraz WBO w wadze junior ciężkiej. Spotkał się ze wszystkimi najlepszymi poza Royem Jonesem Juniorem. Przez większość kariery występował jako Niemiec.

2. TOMASZ ADAMEK - waga: ciężka
(48-2-0, 29 KO) 
Był mistrzem świata w dwóch kategoriach wagowych. Jako półciężki zdobył pas WBC w 2005 r., pokonując Paula Briggsa, a w wadze junior ciężkiej wywalczył w 2008 r. trofeum federacji IBF, wygrywając ze Stevem Cunninghame'em. W wadze ciężkiej w 2011 r. przegrał walkę o tytuł przez TKO w 10. rundzie z Witalijem Kliczką. Jest notowany w czołówkach rankingów.

3. KRZYSZTOF WŁODARCZYK - waga: junior ciężka,
(47-2-1, 33 KO) 
Zdobywał tytuł mistrza świata IBF, teraz jest czempionem WBC i w czerwcu ma walczyć z Rahimem Czakijewem. Mówi się o nim, że nie jest zbyt efektowny, ale dysponuje silnym uderzeniem. Ma za sobą próbę samobójczą, ale zdołał wrócić do boksu i w pierwszej walce ciężko znokautował Danny'ego Greena.

4. ANDRZEJ GOŁOTA - waga: ciężka,
(41-9-1, 33 KO)
Pewnie najbardziej kontrowersyjne miejsce w rankingu, bo dla wielu to postać numer jeden polskiego boksu w historii. 4 razy walczył o tytuł mistrza świata, był blisko wygranej z Chrisem Byrdem i Johnem Ruizem, ale pasa czempiona nie zdobył. Walki z Lennoksem Lewisem i Lamonem Brewsterem kończył na deskach już w I rundzie. Z Riddickiem Bowe dwukrotnie przegrał przez dyskwalifikację.

5. GRZEGORZ PROKSA - waga: średnia,
(29-2, 21 KO)
Pokonując Sebastiana Sylvestra, zdobył wielką sympatię kibiców i tytuł mistrza Europy. Walczy efektownie, z opuszczonymi rękoma, choć wielu twierdzi, że jest zbyt nonszalancki w ringu. Próbował zdobyć tytuł mistrza świata, ale Giennadij Gołowkin skutecznie wybił mu to marzenie z głowy.

6. RAFAŁ JACKIEWICZ - waga: półśrednia,
(42-11-2, 21 KO)
Na początku przegrał kilka razy, ale później udowodnił, że zasłużył na przydomek "Wojownik". Był mistrzem Europy. Mógł też zostać mistrzem świata, ale poległ w starciu z Janem Zaveckiem, którego wcześniej pokonał w obronie tytułu mistrza Europy.

7. MATEUSZ MASTERNAK, waga: junior ciężka,
(30-0, 22 KO)
Jest już mistrzem Europy, ale rywale, z którymi dotąd się mierzył, nie byli z górnej półki. Bokser prowadzony przez Andrzeja Gmitruka ma jednak wielki potencjał. Marzy o starciu z Krzysztofem Włodarczykiem.

8. MAREK PIOTROWSKI - waga: półciężka,
(21-0, 11 KO)
W 1997 r. miał walczyć z Reggie Johnsonem o mistrzostwo świata IBF. Rok wcześniej zakończył jednak karierę z powodu choroby bokserskiej. Znakomity kick bokser, był mistrzem świata.

9. MACIEJ ZEGAN - waga: lekka,
(42-6-2, 21 KO)
W 2003 roku w Essen walczył z Arturem Grigorianem o pas mistrza świata WBO w wadze lekkiej. Był zdecydowanie lepszy, ale po raz kolejny okazało się, jak trudno wygrać w Niemczech na punkty, bo sędziowie widzieli to inaczej, i Zegan wrócił z niczym. Dla wielu jednak to on został wtedy czempionem.

10. PAWEŁ KOŁODZIEJ - waga: junior ciężka,
(31-0, 17 KO)
Gdyby nie kontuzja, która przerwała mu karierę na 13 miesięcy, byłby już być może obowiązkowym rywalem czempiona IBF. Bardzo wysoko notowany w rankingach najpoważniejszych federacji. Dysponuje świetnymi warunkami fizycznymi.

11. PRZEMYSŁAW SALETA - waga: ciężka,
(44-7, 22 KO)
Pierwszy polski mistrz Europy. I to w czasach, kiedy ten tytuł był naprawdę coś wart. W rewanżu z Luanem Krasniqim poległ już w pierwszej rundzie. Jeśli przegrywał, to przed czasem.

12. ALBERT SOSNOWSKI- waga: ciężka,
(47-6-2, 28 KO)
Był mistrzem Europy, a szans na mistrzostwo świata szukał w walce z Witalijem Kliczką. To nie był dobry pomysł.

13. MARIUSZ WACH - waga: ciężka,
(27-1, 15 KO)
Pokonał kilku niezłych rywali i stanął w ringu z Władymirem Kliczką. W Hamburgu dostał straszne lanie, ale przetrwał do ostatniego gongu. Niestety, później okazało się, że Mariusz przyjmował niedozwolone środki dopingujące.

14. ANDRZEJ FONFARA - waga: półciężka,
(23-2, 13 KO)
Odkąd przeszedł do wagi półciężkiej, bardzo się rozwinął. Wygrał między innymi z Glenem Johnsonem. Wiekowym, ale wciąż twardym rywalem. Boksuje jak dotąd tylko w USA.

15. ALEKSY KUZIEMSKI- waga: półciężka,
(23-5, 7 KO)
Ostatni polski medalista mistrzostw świata amatorów. Dwukrotnie walczył o tytuł mistrza świata. Nie miał zbyt mocnego uderzenia, ale gwarantował solidny poziom.

16. PAWEŁ WOLAK - waga: junior średnia,
(29-2-1, 19 KO)
Nie był wirtuozem techniki, ale serca do walki nikt nie może mu odmówić.

17. PIOTR WILCZEWSKI - waga: super średnia,
(31-3, 10 KO)
Dość niespodziewanie został mistrzem Europy w 2011 roku. Dzisiaj pracuje jako trener.

18. DAMIAN JONAK - waga: junior średnia,
(36-0-1, 21 KO)
Świetne miejsca w rankingach, brak wielkich walk. Idol śląskiej publiczności.

19. ANDRZEJ WAWRZYK - waga: ciężka,
(27-0, 13 KO)
Pozycja nieco na wyrost, bo wciąż czekamy na potwierdzenie jego talentu.

20. DAWID KOSTECKI - waga: półciężka,
(39-1, 25 KO)
Dobrze się zapowiadał, ale obecnie nie walczy - odsiaduje wyrok w więzieniu.