MATEUSZ MASTERNAK TRIUMFUJE W PLEBISCYCIE BOKSER.ORG

Redakcja, Ranking własny

2013-01-19

Zakończyliśmy podliczanie głosów w Plebiscycie, który był naszym wspólnym podsumowaniem minionego roku. Wspólnym, ponieważ my zaproponowaliśmy kategorie i poszczególne nominacje, a Wy dokonaliście wyboru, oddając swoje głosy. Ta trzecia już edycja naszego dorocznego Plebiscytu cieszyła się dużą popularnością wśród Czytelników BOKSER.ORG, stąd dopiero dziś zakończyliśmy podliczanie głosów i możemy ogłosić zwycięzców. W najbliższych dniach podamy także kto z Was wylosował nagrody w naszym Plebiscycie, będziemy także przypominali jak głosowaliście w poprzednich edycjach. Prezentujemy zwycięzców polskiej części naszego wspólnego podsumowania, a jutro przedstawimy także zwycięzców zagranicznych.

Zawodowy pięściarz roku (Polska)
Bezdyskusyjnym zwycięzcą tej kategorii został aktualny mistrz Europy w wadze junior ciężkiej Mateusz Masternak, zdobywając aż 80% Waszych głosów. 10% z Was wskazało notowanego w światowej czołówce wagi półciężkiej posiadacza pasa IBO Andrzeja Fonfarę, a pozostałe 10% głosów podzielili między siebie w miarę równo Tomasz Adamek, Krzysztof Włodarczyk i Damian Jonak.

Amatorski pięściarz roku (Polska)
Rywalizacja w tej kategorii była znacznie bardziej wyrównana i rozegrała się głównie między zawodnikami wagi ciężkiej. Ostatecznie nieznaczną różnicą głosów za najlepszego zawodnika boksu olimpijskiego w Polsce uznaliście młodzieżowego wicemistrza świata Pawła Wierzbickiego, oddając na niego 35% głosów, a tuż za nim uplasował się z 33% nieco starszy kolega Michał Olaś. 22% uczestników Plebiscytu doceniło filar polskiej drużyny WSB Tomasza Jabłońskiego.


Amatorska pięściarka roku (Polska)
Prawie wszystkie głosy (90%) oddane w tej kategorii zgromadziła Karolina Michalczuk, która dzięki występowi na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie jest najbardziej rozpoznawalną polską zawodniczką, choć minionego roku nie zaliczy zapewne do najbardziej udanych w jej karierze. Pozostałe nominowane w tej kategorii znakomite polskie pięściarki podzieliły się 10% Waszych głosów.


Walka roku (Polska)
Okazało się, że przypadł Wam do gustu ringowy thriller, który zafundował nam Tomasz Adamek w walce z Travisem Walkerem. Głosami 40% uczestników Plebiscytu uznaliście ten pojedynek walką roku 2012 z udziałem polskiego pięściarza. Sporym powodzeniem cieszyło się także rewanżowe starcie Grzegorza Proksy z Kerrym Hopem, które zdobyło 25% głosów oraz cenne zwycięstwo Andrzeja Fonfary nad Glenem Johnsonem, z 20 % głosów.Nokaut roku (Polska)
W tej kategorii znacznie trudniej było wskazać zwycięzcę. Ostatecznie niewielką różnicą głosów (35%) wybraliście efektowne zakończenie walki Tomasza Adamka z Travisem Walkerem, a tuż za nim (33%) uplasował się także techniczny nokaut, który w rewanżu Grzegorz Proksa zafundował Kerry Hope’owi. 18% głosujących doceniło rozstrzygnięcie przed czasem w walce Mariusza Wacha z Tye Fieldsem.


Debiutant roku (Polska)
Równie zaciekła rywalizacja o Wasze głosy odbyła się wśród ubiegłorocznych polskich debiutantów na zawodowym ringu. Ostatecznie o włos wygrał ją Patryk Szymański zdobywając 32% głosów, a tuż za nim znalazł się jego kolega z Global Boxing Michał Chudecki z 30% głosów. Kroku dwóm pięściarzom z Wielkopolski dotrzymał Łukasz Maszczyk, zdobywając 29 % głosów.


Trener roku (Polska)
W tym roku nie mieliście wątpliwości wybierając najlepszego polskiego trenera. Miażdżącą większością głosów (90%) został nim uznany Andrzej Gmitruk. Drugi w tej kategorii Hubert Migaczew musiał się zadowolić 5 %, natomiast Waszym zdaniem minionego roku nie może zaliczyć do udanych zwycięzca Plebiscytu 2011 Fiodor Łapin, który zdobył zaledwie 2% głosów, tyle samo co Piotr Wilczewski.


Promotor roku (Polska)
Podobnie jak przed rokiem za polskiego promotora roku uznaliście Mariusza Kołodzieja, który doprowadził Mariusza Wacha do walki z Władimirem Kliczką. Szef Global Boxing zdobył 40% Waszych głosów. Losy drugiego miejsca w tej kategorii ważyły się do ostatniego głosu. Minimalnie większe uznanie zdobył Andrzej Wasilewski, uzyskując 20% głosów, a tuż za nim uplasował się z 19% Tomasz Babiloński.


Wydarzenie roku (Polska)
Niestety wydarzenie, które uznaliście za najważniejsze w polskim środowisku bokserskim w roku 2012 należy jednocześnie do najsmutniejszych. 60% z Was wyróżniło śmierć legendy polskiego boksu, dwukrotnego mistrza olimpijskiego Jerzego Kuleja. Ważnym wydarzeniem w Waszych oczach okazał się również start polskiej drużyny w lidze WSB, na który głosowało 30% uczestników Plebiscytu. 8% z Was doceniło także doprowadzenie Mariusza Wacha do walki o mistrzostwo świata wagi ciężkiej.


Rozczarowanie roku (Polska)
Najbardziej rozczarowującym wydarzeniem minionego roku okazała się Waszym zdaniem nieobecność polskiego pięściarza na turnieju bokserskim IO w Londynie. Głosowało na to 45% czytelników. Sporym rozczarowaniem była dla Was także dopingowa wpadka Mariusza Wacha (25%). Rozczarował również występ Grzegorza Proksy w walce z Gienadijem Gołowkinem, który wskazało 12% głosujących.


Ulubieniec kibiców (Polska)
Mateusz Masternak przypieczętował swój triumf w tegorocznym Plebiscycie BOKSER.ORG wygrywając również kategorię, w której nie było żadnych nominacji, a wyboru dokonywaliście wyłącznie na podstawie własnych wskazań. Ulubieniec polskich kibiców zdobył 33% głosów, ale niemal równą popularnością cieszy się mimo dwóch nieudanych walk Grzegorz Proksa, zdobywca 31%. Coraz większą sympatię zdobywa również mający dobrą passę Andrzej Fonfara (8%).