STIEGLITZ vs ABRAHAM - ANALIZA PORÓWNAWCZA

Dariusz Chmielarski, Informacja własna

2012-08-23

W najbliższą sobotę 25.08.2012 na ringu w Berlinie w pojedynku o pas mistrza świata federacji WBO w kategorii super średniej zmierzą się dwaj niemieccy bokserzy Robert Stieglitz (na zdjęciu) i Arthur Abraham.

Warunki fizyczne: Abraham (175 cm wzrostu) jest o 5 cm nizszy od Stieglitza, ale ma długie ręce (183cm), co neutralizuje przewagę wzrostu. Remis.

Siła fizyczna: W średniej Abraham był prawdziwym siłaczem na tle innych bokserów. W super średniej jego siła nie wyglada już tak imponująco, lecz i tak znacznie przewyższa siłę Stieglitza. 1 punkt dla Abrahama.

Siła ciosu: Zarówno znacznie wyższy procent nokautów, jak i obserwacje walk obydwu bokserów wskazują na istotną przewagę Abrahama w tym elemencie. 1 punkt dla Abrahama.

Odporność na ciosy: Stosunkowo łatwy do trafienia Abraham zainkasował wiele czystych trafień od mocno bijacych przeciwników, ale nigdy nie był nawet zagrożony nokautem. Stieglitz dwukrotnie przegrał przed czasem (z Alejandro Berrio i Librado Andrade). 1 punkt dla Abrahama.

Ruchliwość w ringu: W tym elemencie Stieglitz wyraźnie przewyższa czołgowatego Abrahama. 1 punkt dla Stieglitza.

Szybkość zadawania ciosów: Abraham wyglądał na wolnego na tle Frocha i Dirrella, a Stieglitz jest od nich szybszy. Jest jednym z najszybszych bokserów w kategorii super średniej i jego przewaga nad Abrahamem jest w tym elemencie rażąca. 2 punkty dla Stieglitza.

Technika: Abraham boksuje w sposób bardzo prosty i schematyczny. Jego boks opiera się na gardzie (w obronie) i zamachowych sierpach lub cepach (w ataku). Techniczny asortyment Stieglitza jest znacznie bogatszy. 1 punkt dla Stieglitza.

Kondycja: Obydwaj mają za soba mnóstwo stoczomych 12-rundowych pojedynków i nigdy nie zawiedli kondycyjnie. Zarówno jeden, jak i drugi rozkręcają się powoli i zazwyczaj mają lepszą drugą połowę walki lepszą od pierwszej. Remis.

Psychika: Po serii porażek w turnieju Super Six Abraham wykazywał w pierwszych rundach walki z Fariasem objawy niepewności i zwątpienia we własne siły. Jednak wygrany wyraźnie pojedynek z Wilczewskim zapewne przywrócił mu pewność siebie. Stieglitz bez zarzutu. Remis.

Styl walki: Stieglitz to wręcz książkowy przykład swarmera, podczas gdy Abraham to ewidentny slugger. Układ stylów zdecydowanie na korzyść Abrahama. 2 punkty dla Abrahama.

Bilans porównania: 5:4 dla Abrahama

Prognoza taktyki i przebiegu walki: To będzie jedna z tych walk, w których bokser obiektywnie lepszy (Stieglitz) stoi w zasadzie na straconej pozycji ze względu na układ stylów. Niezbyt silnemu swarmerowi Stieglitzowi Abraham ewidentnie nie leży. Atakując w półdystansie Stieglitz może uzyskać nawet sporą przewagę punktową, ale prędzej czy później skazany jest na zainkasowanie petardy, która rozstrzygnie o rezultacie pojedynku. Korzystną alternatywą byłaby walka na dystans, ale swarmerzy na ogół nie potrafią sie przestawic na inny styl boksowania. Najbardziej prawdopodobny wynik walki to zwycięstwo Abrahama przed czasem.