KALEJDOSKOP KUBAŃSKICH GWIAZD NA IO

Jarosław Drozd, Informacja własna

2012-07-22

Od lat wiadomym jest, że ekipa Kuby wnosi do wielkich międzynarodowych turniejów bokserskich wiele kolorytu, a jej reprezentanci zwykle zaliczani są do grona kandydatów do medali.  Podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie w ringu zobaczymy ośmiu niezwykle utalentowanych bokserów z "Gorącej Wyspy". Wśród nich znajduje się m.in. dwóch aktualnych mistrzów świata, brązowy medalista olimpijski i zwycięzca Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich.

Nie będziemy w tym miejscu rozpisywać się o tradycjach kubańskiego boksu. Dodajmy jedynie, że rodacy Teofilo Stevensona i Felixa Savona w klasyfikacji medalowej zajmują drugie miejsce w historii Igrzysk Olimpijskich. Cztery lata temu w Pekinie wywalczyli "tylko" osiem medali, z których jednak żaden nie był z najbardziej szlachetnego kruszcu. Kubańczycy zapowiadają, że w Londynie ich bilans medalowy będzie jakościowo o niebo lepszy. Kto ma tego dokonać?

Waga 46-49 kg: Yosbany Veitia Soto (dopiero nr 22 w rankingu AIBA) w tym roku wygrał cztery turnieje międzynarodowe i jest niepokonany od czasu ostatnich Igrzysk Panamerykańskich, gdzie zdobył srebrny medal. 20-letni mańkut liczy na co najmniej finał olimpijski. Zdaniem ekipy kubańskiej Yosbany posiada umiejętności, dzięki którym może sprawić w Londynie sensację i jest uważany za "tajną broń" całego zespołu.

Waga 52 kg: Zaledwie 18-letni Robeisy Eloy Ramirez Carrazana (nr 34 wg. AIBA) to złoty medalista Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w Singapurze (pokonał tam Dawida Michelusa), który swoją wartość w gronie seniorów potwierdził w ub. roku złotym medalem Igrzysk Panamerykańskich. Pomimo kilku niespodziewanych porażek, młody Kubańczyk jest silnym punktem swojej ekipy i - biorąc pod uwagę nazwiska konkurentów - ma wszelkie dane ku temu, by dojść do finału.

Waga 56 kg: Aktualny mistrz świata z Baku, Jorge Alvarez Lazaro Estrada (nr 2 wg. AIBA - na zdjęciu), jest zdaniem kubańskich trenerów w szczytowym okresie swojej kariery. Ten 21-latek ma przejść jak burza przez turniej w Londynie i stanąć na najwyższym stopniu podium. Atutem tego precyzyjnego mańkuta jest niebywała szybkość zadawania ciosów, ruchliwość i skuteczność.

Waga 60 kg: Zwycięzca ostatnich Igrzysk Panamerykańskich, Yasnier Toledo Lopez (nr 6 wg. AIBA), w ub. roku wywalczył srebrny medal Mistrzostw Świata w Baku, gdzie pokonał go znakomity Ukrainiec Wasyl Łomaczenko. Zdaniem fachowców praca nóg tego 26-letniego Kubańczyka uznawana jest jako jedna z najlepszych na świecie. Yasnier ma jeszcze jedną wielką zaletę - jest bardzo pracowity. Postawił sobie także ambitny plan - pokonać swoje ukraińskie nemesis (Łomaczenko) i zdobyć olimpijskie złoto.

Waga 64 kg: Nazwisko Roniela Iglesiasa (poza rankingiem AIBA!) po raz pierwszy pojawiło się w notesie trenera kubańskiej kadry seniorów w 2005 roku, kiedy absolutnie sensacyjnie - w wieku 16 lat ! - wywalczył złoty medal seniorskich mistrzostw Kuby wagi muszej. Trzy lata później stanął na podium Igrzysk Olimpijskich w Pekinie (brązowy medal wagi z limitem 64 kg) a w 2009 roku został w Mediolanie amatorskim mistrzem świata. Po nieudanym starcie w ubiegłorocznym czempionacie w Baku, ten niezwykle utalentowany 23-latek wrócił do gry w doskonałym stylu wygrywając kwalifikacje olimpijskie w Rio de Janeiro i jest stawiany w gronie kandydatów do złotego medalu w Londynie.

Waga 81 kg: Julio Cesar de la Cruz Peraza (nr 1 wg. AIBA) to aktualny mistrz świata z Baku i zarazem kapitan drużyny. Zdaniem większości fachowców to właśnie on ma z grona Kubańczyków największe szanse na olimpijskie złoto. 22-letni pięściarz walczący z normalnej pozycji nie tylko imponuje siłą uderzeń z prawej ręki, ale też jest mocny (a przy tym stabilny) psychicznie. Mimo młodego wieku imponuje ringowym doświadczeniem, wyniesionym z udziału w wielu międzynarodowych próbach.

Waga 91 kg: Jose Angel Gomez Larduet (nr 17 wg. AIBA) to Młodzieżowy Mistrz Świata z 2008 roku oraz brązowy medalista seniorskicego czempionatu w Mediolanie (2009). 22-latek z Kuby, walczący z normalnej pozycji, będzie miał jednak niełatwą drogę do olimpijskiego podium w Londynie.  Aby zapisać się złotymi literami na kartach światowego boksu będzie musiał pokonać takich fachowców jak m.in. Ołeksandr Usyk z Ukrainy, Włoch Clemente Russo, wschodząca gwiazda z Azerbejdżanu Teymur Mammadow, czy Bułgar Terwel Pulew.

Waga + 91 kg: Erislandy Savon (nr 4 w rankingu AIBA) chce nawiązać do wspaniałych tradycji rodzinnych (jego wujkiem jest przecież wielki "Felek" Savon, trzykrotny złoty medalista olimpijski). 22-letni Kubańczyk w ostatnich miesiącach zapisał na swoim koncie kilka wartościowych zwycięstw i wygląda na to, że w Londynie będzie w świetnej formie. Pamiętajmy jednak, że ten potężnej postury pięściarz został w ćwierćfinale ubiegłorocznych Mistrzostw Świata w Baku zastopowany przez Azera Magomedrasula Medżidowa.