WAWRZYK-BACHTOW: ANALIZA PORÓWNAWCZA

Dariusz Chmielarski, Opracowanie własne

2012-06-01

Już jutro w Bydgoszczy niepokonany polski bokser wagi ciężkiej Andrzej Wawrzyk (25-0, 13 KO) stanie przed poważnym sprawdzianem. Jego przeciwnikiem będzie doświadczony Rosjanin Denis Bachtow (35-7, 24 KO).

Warunki fizyczne: Mierzący 195 cm Wawrzyk zdecydowanie góruje nad Bachtowem (181 cm) wzrostem i zasięgiem. To bardzo istotna przewaga. 2 punkty dla Wawrzyka.

Siła fizyczna: Kilka lat temu wydawało się, że wątły jak na wagę ciężką Wawrzyk z wiekiem zmężnieje i nabierze masy mięśniowej. Nic takiego nie nastąpiło. Trzeba pogodzić się ze świadomością, że "ten typ tak ma". Na genetykę nie ma rady. Bachtow jest wyraźnie silniejszy. 1 punkt dla Bachtowa.

Siła ciosu: Uderzenia Wawrzyka mogą przewrócić jedynie wtedy, gdy są bardzo precyzyjne. Jest to siła ciosu poniżej przeciętnej dla wagi ciężkiej. Bachtow uderza mocniej, o czym świadczy choćby wyższy procent nokautów w jego walkach. 1 punkt dla Bachtowa

Odporność na ciosy:  Bachtow był 3 razy znokautowany, ale ostatni raz przed 7 laty. W ostatnim czasie wytrzymał pełen dystans z tak silnymi rywalami, jak Głazkow i Ustinow, co pozytywnie świadczy o jego szczęce. Wawrzyk poza jednym nokdaunem nie miał więcej okazji do zapoznania się z matą ringu, a też walczył już z mocno bijącymi przeciwnikami. Remis.

Ruchliwość w ringu: Zarówno mobilność Wawrzyka, jak i Bachtowa jest powyżej średniej dla kategorii ciężkiej. Remis.

Szybkość zadawania ciosów: Wawrzyk jest obdarzony dobrym refleksem, co szczególnie widoczne jest przy wyprowadzaniu przez niego ciosów kontrujących. Bachtow nie dorównuje mu pod tym względem. 1 punkt dla Wawrzyka.

Technika: Wawrzyk jest bardzo dobry w obronie. Kontry, uniki, garda, a w ostateczności klincz czynią z niego boksera bardzo trudnego do trafienia. W ataku niestety jest anemiczny i nieporadny. Bachtow nie zachwyca w ataku (repertuar uderzeń ograniczony do zamachowych sierpów i haków), a w defensywie jest całkiem kiepski. Podchodzenie pod przeciwnika z nonszalancko nisko opuszczonymi rękami sprawia, że inkasuje dużo. 1 punkt dla Wawrzyka.

Kondycja: Na przyzwoitym poziomie u obydwu bokserów. Remis.

Psychika: Niestety, u Wawrzyka niezbyt mocna. Wielokrotnie w swojej karierze miał rywali "na widelcu" i nie potrafił skutecznie zapewnić sobie zwycięstwa przed czasem. Czasami pomagali w tym nadgorliwi sędziowie, ale przecież nie zawsze można na to liczyć. Psychice Bachtowa nic zarzucić nie można. 1 punkt dla Bachtowa.

Styl walki: Bachtow wywiera presję i dąży do półdystansu, a że jest przy tym dość szybki, więc można zaliczyć go do swarmerów. Zresztą jego kiepskie warunki fizyczne wymuszają na nim taki styl walki. Wawrzykowi zdecydowanie pasuje walka na dystans z wykorzystaniem umiejętności technicznych, jest więc boxerem (out fighterem). Układ stylów korzystny dla boksera rosyjskiego. 1 punkt dla Bachtowa.

Bilans porównania: remisowy 4:4

Prognoza taktyki i przebiegu walki: Nie ulega wątpliwości, że Wawrzyka czeka trudny egzamin z niewygodnym przeciwnikiem. Jego cechy psychofizyczne w zasadzie wykluczają przy tym jakąkolwiek zmianę stylu walki. Musi więc boksować swoje, z tym że musi to czynić lepiej, niż zwykle, bo na błędy w tej walce nie ma miejsca. Proste z dystansu powinny być zarówno skuteczną obroną przed atakami przeciwnika, jak również zapewnić przewagę punktową. W krytycznych momentach pozostaje klincz. Bachtow musi polować na silny cios, który wstrząśnie rywalem, a następnie spróbować przełamania  go poprzez energiczny atak w półdystansie. Pojedynek zapewne  będzie dość wyrównany i niezbyt widowiskowy z dużą ilością przepychanek i fauli. Przewaga własnego ringu powinna zapewnić Wawrzykowi punktowe zwycięstwo.