TRUDNA PRZEPRAWA 'ZŁOTEJ DZIEWCZYNY'

Jarosław Drozd, Informacja własna

2012-04-25

"Złota Dziewczyna" z Goeteborga, czyli Frida Wallberg (10-0, 2 KO) to aktualnie jedna z najlepszych na świecie zawodowych pięściarek wagi super piórkowej. 29-letnia Szwedka jest posiadaczką prestiżowego pasa WBC, który zdobyła w listopadzie 2011 roku, pokonując Kanadyjkę Olivię Gerulę.

W najbliższy piątek, podczas gali boksu zawodowego w szwedzkim Linkoepingu, zielony pas mistrzowski spróbuje jej odebrać pochodząca z Portoryko (mieszka na Brooklynie) Armanda Serrano (14-0-1, 9 KO), która w ub. roku wywalczyła tytuł mistrzyni świata IBF wagi super piórkowej.

Dodajmy, że Frida ma za sobą niezła karierę amatorską, w trakcie której stoczyła 53 pojedynki, z których 48 wygrała. Wystąpiła m.in. w pierwszych w historii kobiecego boksu amatorskiego Mistrzostwach Świata w Scranton (listopad 2001 r.), na których w wieku zaledwie 18 lat, wywalczyła złoty medal w wadze lekkopółśredniej (63,5 kg), pokonując w finale Francuzkę Myriam Lamare - aktualną mistrzynię świata IBF i WBF wagi junior półśredniej. Nie był to bynajmniej pierwszy w karierze sukces "Złotej Dziewczyny" w dorosłym boksie. Rok wcześniej, 17-letnia Frida zdobyła w Macon (Francja) Puchar Europy (nie rozgrywano jeszcze wówczas turnieju o Mistrzostwo Europy), wygrywając półfinał ze wspomnianą Lamare i finał z Rosjanką Lilią Czarapową.

Jako ciekawostkę dodajmy, że w amatorskiej karierze Wallberg jest także wątek "polski". W 2002 r. podczas 2. Mistrzostw Świata w Ankarze, wysoko na punkty (19-9) pokonała ją nasza znakomita bokserka i kick-bokserka, Anna Kasprzak.