BYŁY MISTRZ ŚWIATA W ARESZCIE

Redakcja, Informacja prasowa

2011-09-22

Z pewnością niewielu Czytelników BOKSER.ORG jest w stanie rozpoznać mężczyznę na zdjęciu. Nic dziwnego, gdyż jest nim… Tommy „The Duke” Morrison (48-3-1, 42 KO), były mistrz świata wagi ciężkiej WBO, „wielka nadzieja białych” w latach 90. XX wieku, szerszej publiczności znany z roli nielojalnego podopiecznego Sylvestra Stallone’a w filmie „Rocky V”. Ten wyniszczony człowiek na zdjęciu w niczym nie przypomina Morrisona takiego, jakim pamietają go tysiące kibiców boksu na całym świecie.

42-letni były pięściarz trafił do aresztu za posiadanie marihuany i pozostanie tam zapewne dłużej, gdyż nie był w stanie zapłacić wyznaczonej przez sąd kaucji, w wysokości 50 tysięcy dolarów. Sytuacja Morrisona jest tym bardziej skomplikowana, że wielokrotnie był już karany za posiadanie narkotyków, spędził nawet ponad rok w więzieniu, a więc został przyłapany na recydywie.

„The Duke” tytuł mistrzowski zdobył w 1993 roku, pokonując wysoko na punkty Georga Foremana, jednak w drugiej obronie przegrał nieoczekiwanie przez nokaut w pierwszej rundzie z Michaelem Benttem. Dwa lata później stoczył porywającą zwycięską batalię z Donovanem Ruddockiem. Oprócz Bentta pokonali go tylko rywale wielkiej klasy – Ray Mercer i Lennox Lewis. W 1996 roku w organizmie Morrisona wykryto wirus HIV, co zmusiło go do zakończenia kariery. Pięściarz kwestionował jednak wyniki badań twierdząc, że kolejne badania nie potwierdzały obecności złowrogiego wirusa. Powrócił na ring w 2007 roku, szybko demolując w dwóch walkach podrzędnych rywali, jednak z powodu braku aktualnych wyników testów na HIV, ponownie zawiesił rękawice na kołku w lutym 2008 roku. Przez pewien czas spekulowano jeszcze na temat możliwości kolejnej reaktywacji jego kariery, jednak nie tylko problemy prawne lecz również stan zdrowia sądząc po zdjęciu, wskazują na upadek i definitywny rozbrat z boksem tego widowiskowo walczącego i bardzo popularnego niegdyś pięściarza.