FAWORYCI ME SENIORÓW W BOKSIE - 60 KG

Jarosław Drozd, Opracowanie własne

2011-06-16

Jeśli faworytem mistrzostw Europy w wadze lekkiej miałby być pięściarz najbardziej utytułowany - znaleźlibyśmy go bez problemu. Domenico Valentino (na zdjęciu) ma bowiem w swoim dorobku trzy medale mistrzostw świata (złoto z 2009 r., srebro z 2007 r. oraz brąz z 2005) oraz brązowy medal mistrzostw Europy (2004 r.). Oczywiście włoski pięściarz, znany także ze startów w lidze WSB, jest jednym z głównych kandydatów do złota w Ankarze, ale aby tego dokonać, musi wygrać rywalizację z kilkoma solidnie boksującymi, głodnymi sławy pięściarzami.

W tym gronie wspomnę Gruzina Kobę Pchakadze (brązowy medalista mistrzostw świata w 2009 r.), Miklosa Vargę z Węgier (brązowy medalista ME z 2008 r., w lutym br. walczył jak równy z równym z Albertem Selimowem z Rosji), czy najmłodszego w stawce, Arthura Brila z Niemiec (młodzieżowy mistrz świata z 2010 r., który w marcu zwyciężył w tradycyjnym turnieju w Halle).

Wielką niewiadomą są wicemistrz Rosji - Ildar Waganow (wyraźnie w finale słabszy od Selimowa) oraz brązowy medalista mistrzostw Ukrainy - Wołodymyr Matwijczuk, który w półfinale krajowego czempionatu stoczył porywający pojedynek z samym Wasylem Łomaczenką. Wspomniany Waganow w lutym uległ jednak Martinowi Wardowi, na turnieju Strandżata, a Anglika z kolei pokonał nieznany szerszej publiczności Bułgar Airin Ismetow. Niesiony dopingiem miejscowych kibiców będzie zapewne Fatih Keles, tegoroczny zwycięzca turnieju im. Feliksa Stamma, który w Warszawie pokonał m.in. przed czasem Damiana Wrzesińskiego.

25-letni Michał Chudecki, o ile będzie w pełni sił, ma spore szanse na awans do strefy medalowej (kiedy, jak nie teraz!). Jednak żeby tego dokonać, będzie trzeba wygrać prawdopodobnie aż 3 walki, a w ciągu pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku Michał walczył tylko siedem razy (bilans 6-1). Mimo to liczymy, że sobie poradzi  z trudami turnieju i jako lider polskiej ekipy da dobry przyklad pozostałym zawonikom trenera Stanisława Łakomca.

Lista startowa

MARTIN WARD (ANGLIA)
VLADIMIR SARUKHANYAN (ARMENIA)
ELVIN ISAYEV (AZERBEJDŻAN)
IVAN BARANEHYK (BIAŁORUŚ)
ISMET ZERIC (BOŚNIA)
AYRIN ISMETOV (BUŁGARIA)
IVAN NJEGAC (CHORWACJA)
RASHID KASSEM (DANIA)
JURI JAANISSOO (ESTONIA)
SOULEYMANE CISSOKHO (FRANCJA)
ALEXANDROS TSANIKIDIS (GRECJA)
KOBA PKHAKADZE (GRUZJA)
JULIAN GINER (HISZPANIA)
MICHAEL MCDONAGH (IRLANDIA)
AURIMAS NAUDZIUS (LITWA)
ARTJOMS RAMLAVS (ŁOTWA)
DMITRII GALAGOT (MOŁDAWIA)
ARTUR BRIL (NIEMCY)
MICHAŁ CHUDECKI (POLSKA)
ILDAR VAGANOV (ROSJA)
DRAGOS LOAN MARIN (RUMUNIA)
BRANIMIR STANKOVIC (SERBIA)
TOMASZ VANO (SŁOWACJA)
GREGOR DEBELJAK (SŁOWENIA)
JOSH TAYLOR (SZKOCJA)
REDOUANE KAYA (SZWECJA)
FATIH KELES (TURCJA)
VOLODYMYR MATVIYCHUK (UKRAINA)
ZACK DAVIES (WALIA)
MIKLOS VARGA (WĘGRY)
DOMENICO VALENTINO (WŁOCHY)