W MOSKWIE RUSZAJĄ XXXVIII MISTRZOSTWA EUROPY

Janusz Stabno, PZB

2010-06-03

W dniach 5-12 czerwca w Moskwie odbędą się XXXVIII Mistrzostwa Europy w Boksie Mężczyzn (Elite). Do udziału w turnieju – jak wynika z oficjalnych danych organizatora – zgłoszono 272 zawodników z 42 państw.

W pełnych 11-osobowych składach w stolicy Rosji wystąpią: Azerbejdżan, Białoruś, Węgry, Gruzja, Turcja, Ukraina, Francja i oczywiście gospodarz championatu, czyli Rosja. Natomiast symboliczny udział zawodniczy do mistrzostw zgłosiły: Dania, Macedonia, Holandia, Norwegia i Czarnogóra  – po 3, Austria i Finlandia – po 2. Wreszcie Portugalia – 1.

Patrząc jednak na ogólną liczbę zgłoszeń widać od razu, że będzie to turniej, w którym droga do mistrzowskiego podium będzie bardzo trudna.  Na starcie ME nie zabraknie także Polaków, którzy w 8-osobowym składzie zawodniczym przystąpią do walk o zwycięstwa na kontynentalnym ringu.

Marcin Jerzyk - +91kg

- Wszyscy kandydaci do startu w mistrzostwach Europy ciężko pracowali i na pewno zrobią wszystko, aby na moskiewskim ringu walczyć o medale – mówi Łakomiec.  – Jednak trzeba pamiętać o tym, że turniej odbywać się będzie na gorącym rosyjskim ringu. A Rosja to wciąż potęga w boksie olimpijskim. Jeżeli do tego dodamy, że w silnych składach do Moskwy przyjadą także drużyny z tzw. państw postradzieckich, to każde zwycięstwo  w turnieju będzie miało swoją wymowę. A wywalczenie medalu, to naprawdę będzie wielki sukces, ale takich sukcesów właśnie nam potrzeba.

Zagorzali kibice boksu pamiętają z pewnością, że Moskwa – w 1963 roku – była już organizatorem kontynentalnego championatu. Wówczas zawody zakończyły się wielkim zwycięstwem zawodników Sbornej, którzy w komplecie awansowali do finałów, zdobywając ostatecznie 6 złotych i 4 srebrne medale. Starcia decydujące o prawie stanięcia na najwyższym stopniu kontynentalnego podium były więc swoistym meczem ZSRR – Reszta Europy. Dwa tytuły mistrzowskie radzieckim pięściarzom odebrali wówczas Polacy: Jerzy Kulej (pokonał w kat. 63,5 kg Alojzego Tuminsza) i Zbigniew Pietrzykowski (zwyciężył w kat. 81 kg Dana Pozniaka). Dwa pozostałe pasy mistrzowskie dla Reszty Europy zdobyli: Janos Kajdi (HUN) w kat. 60 kg i Jozef Nemec (CSR). Poza Kulejem i Pietrzykowskim brąz w Moskwie zdobył wówczas jeszcze Jerzy Adamski (kat. 57 kg). Także brązowy medal przed dwoma laty na ME w Liverpoolu wywalczył Marcin Łęgowski (64 kg).  Jest to ostatni jak dotąd polski medal w tej rangi imprezie. Wywalczenia kolejnych krążków kontynentalnego championatu życzymy biało-czerwonym w Moskwie.