GORĄCA KONFERENCJA PRASOWA

Przemek Garczarczyk, ASInfo

2010-02-20

„To normalne: on będzie mi chciał urwać głowę, a ja jemu”

W znakomitej formie, na konferencji prasowej w Citizens Business Bank  Arena w kalifornijskim Ontario byli zarówno obaj główni bohaterowie wieczory 24 kwietnia, Tomasz Adamek (40-1, 27 KO) i Chris Arreola (28-1, 25 KO), jak ponad pięćdziesięciu dziennikarzy, w tym specjalne ekipy „The Ring” oraz HBO Sports. „Lubię tego Adamka” – mówił Chris Arreola. „Może po walce pójdziemy na meksykańskie piwo i polską kiełbasę, ale w ringu to on będzie mi chciał urwać głowę, a ja jemu”. „Zrobiłem dzisiaj specjalną konferencję dla Adamka i Arreoli, choć na karcie tego wieczoru mam pięściarzy, którzy będą walczyć o mistrzostwo świata, bo obaj zasługują by mówić tylko o nich. To są walki na jakie wszyscy czekamy” – mówi główny promotor kalifornijskiego pojedynku, Dan Goossen.

Z hotelu do Citizens Business Bank Arena, gdzie odbywała się konferencja i gdzie będzie kwietniowy pojedynek, jedzie się dokładnie cztery minuty. „Tutaj zrobimy bazę, jest wygodnie” – mówił Adamek, wprowadzany przez obsługę sali do  pomieszczenia, gdzie jeszcze przed oficjalną częścią prezentacji mógł odpowiadać na pytania dziennikarzy prasowych i telewizyjnych. Na sali brzmiało nagranie Johnny Casha „Ring of Fire”, motyw przewodni  walki Polaka z Amerykaninem, dziennikarzy było z pięćdziesięciu, a występujący z ramienia HBO Tony Walker, szef ds. marketingu na Zachodnim Wybrzeżu od razu podgrzał atmosferę: „Jesteśmy tutaj dlatego, że kibice chcą takich walk jak Adamek – Arreola, walk bez kunktatorstwa, dla kibiców”. „Dokładnie, przecież w tym przypadku będzie można zagwarantować wielkie emocje. O ilu innych pojedynkach w ciężkiej można to szczerze powiedzieć? – wtórował mu Goossen.

W odróżnieniu od bardzo kurtuazyjnego Goossena oraz trenera Arreoli Henry Ramireza („to przełomowa walka dla Chrisa, być albo nie być, nie ma się co oszukiwać”), Kathy Duva od razu ostro powiedziała po co Adamek zostawił dziesiątki tysięcy fanów i przyjechał do Kalifornii. „Trudna walka, wielu nie wierzyło, że ją przyjmiemy. Ale poprzez Chrisa Arreolę wiedzie najkrótsza droga do naszego prawdziwego celu – zrobienia Tomka Adamka mistrzem świata wagi ciężkiej”. Chris, otoczony pięknymi dziewczynami reklamującymi meksykańską „Coronę” zaczął od przeprosin: „Oglądałem walkę Adamka z Estradą na YouTube, bo się spóźniłem na samolot, a miałem siedzieć w pierwszym rzędzie w Prudential Center. Ale i z daleka widziałem te tłumy fanatycznych polskich kibiców. Moi kibice też mają serce, ale będzie atmosferka! I bardzo dobrze, o to przecież w tym biznesie chodzi, żeby na przeciwko siebie wychodziło dwóch facetów z jajami. Całe to pieprzenie o walczeniu z wielkimi mnie śmieszy. Jest dwóch wielkich Kliczków plus ten Neandertalczyk, ale to nie znaczy, że oni są lepsi od nas i wcale nie znaczy, że wybrałem dlatego Adamka, że jest mniejszy i tamtych się boję. Kliczko nie wyszedł się ze mną bić, co lubię, ale i tak nakopał mi do dupy, był tego wieczoru lepszy.  Ale serce się liczy, determinacja, a tego ani mnie ani Adamkowi nie brakuje” – mówił Arreola.

Mit sześciu centymetrów przewagi wzrostu Arreoli upadł dokładnie o 1.52 czasu miejscowego, kiedy obaj po raz pierwszy spojrzeli sobie w oczy. Nie tylko, że Arreola nie jest wyższy od Tomka, ale niższy o jeden centymetr – to samo z zasięgiem ramion, gdzie Adamek miał ustępować Arreoli, a okazało się coś wręcz przeciwnego. „Nie jest wyższy ode mnie. Zawsze wiedziałem, że oni sobie dodają, a mnie odejmują”  - z humorem skwitował sprawę Adamek. Podobnie z humorem podchodził do pytań, jak da sobie radę z faktem, że nie będzie za nim stało 10 tysięcy fanatycznych polskich fanów. „A kto powiedział, że nie będzie? Może to będzie „polska sala”? Poczekamy, zobaczymy...”

Tomek miał też  ripostę na słowa Arreoli, który zasugerował, że nie wierzy, żeby Tomek chciał się z nim bić. „On będzie uciekał po ringu, a ja będę za nim gonił. Dlatego nie mogę być zbyt gruby, jakieś 240 funtów maksimum, bo płuca wypluję” – mówił Chris. „Nie będę się z nim tłukł na środku ringu bo nie ma takiej potrzeby” – odpowiedział dziennikarzom Adamek. „Ale nie ma co przesadzać z tym ganianiem mnie po ringu, jak będzie chciał, to mnie znajdzie. Niech zadaje jak najwięcej ciosów, niech Chris idzie do przodu. Ja lubię, jak się chce mnie trafić, chybia, a ja wtedy oddaję. Taki będzie mój boks, tak będę walczył w Kalifornii”.

Przemek Garczarczyk z Ontario