| |
16-03-2008
Ludwik Buczyński dla bokser.org po XXV Turnieju im. Feliksa Stamma
Panie tenerze, krótkie podsumowanie turnieju…
Bardzo dobry turniej z silną obsadą. Nie spodziewałem się aż czterech zwycięstw.
Których polskich zawodników mógłby Pan wyróżnić?
Bardzo dobrze zaboksowali Maszczyk i Chudecki, Szot przegrał walkę z mistrzem olimpijskim tylko 4 punktami, Zimnoch w finale pokonał mającego już zapewniony start na olimpiadzie Algierczyka. Młodzież- bardzo słabo; pokazali się tylko Syrowatka i Jędrzejewski.
Kto z polskich pięściarzy ma jeszcze szanse w kwalifikacjach olimpijskich?
Wylatujemy do Aten 6 kwietnia i chciałbym zabrać 8 zawodników. Na dzień dzisiejszy mogę powiedzieć, że na pewno polecą Rogowski, Chudecki, Szot, Starbała.
Kilka słów o ciężkim Arturze Szpilce…
Szpilka na kwalifikacjach olimpijskich we Włoszech zrobił furorę- nieznany zawodnik, rozrósł się teraz potwornie… W pierwszej rundzie przed czasem pokonał Azera. Wygrana w drugiej rundzie z Powiernowem była już naprawdę wielkim sukcesem. O wyjazd na kwalifikacje rywalizuje z Zimochem- nie mogę w tej chwili powiedzieć, kto ostatecznie pojedzie.
Jeśli Szpilka nie zakwalifikuje się na olimpiadę, pewnie zabierze go jakaś grupa zawodowa. Co Pan o tym sądzi?
W listopadzie są jeszcze mistrzostwa Europy w Liverpoolu i chciałbym, żeby jeszcze tam zawalczył. Jeśli uzna, że lepiej mu będzie już teraz w grupie zawodowej, to odejdzie, ale może dobrze byłoby, żeby zdobył najpierw medal- wtedy jest łatwiej w grupie zawodowej, czego dobrym przykładem jest Aleksy Kuziemski.
Jest szansa, że jako zawodowiec Szpilka będzie walczył w junior ciężkiej?
Raczej nie. On już teraz waży 91 kg i w dłuższej perspektywie raczej nie będzie się mieścił w limicie junior ciężkiej.
Co Pan sądzi o wczesnym przechodzeniu na zawodowstwo młodych pięściarzy?
Mam wrażenie, że teraz chłopaki rozwijają się wcześniej niż kiedyś, ale optymalny wiek według mnie to 24 lata- Szpilka na Stammie pokazał brak doświadczenia, a zwyciężył bardziej doświadczony Zimnoch.
Dziękujemy za rozmowę.
|
|